Başlangıç > Avrupa Gündem > AB’de Geçen Hafta: 7 Haziran

AB’de Geçen Hafta: 7 Haziran

AB ve Rusya’dan İsrail’e ortak çağrı

Rusya’da gerçekleştirilen AB-Rusya Zirvesi’nde insani yardım taşıyan gemilere askeri müdahalede bulunan İsrail’e “tarafsız soruşturma yapılması” ve “Gazze’ye ablukanın kaldırılması” çağrısı yapıldı.

Avrupa Birliği-Rusya Zirvesi’ne İsrail’in Gazze’ye giden yardım gemilerine askeri müdahalesi damgasını vurdu. Rusya’nın ev sahipliği yaptığı zirvede konuşan AB Konsey Başkanı Herman Van Rompuy, müdahale sırasında insanların hayatını kaybetmiş olmasını “gerekçelendirilemez” olarak nitelendirdi. Herman Van Rompuy, “Şiddete başvurulmuş olunmasını kınıyoruz ve acil, eksiksiz ve tarafsız soruşturma yapılmasını talep ediyoruz” dedi. AB Konsey Başkanı ayrıca gelişmeleri yakından takip ettiğini belirterek Gazze Şeridi’nde “kalıcı çözüm bulunmasını” istedi.

Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev de İsrail’in operasyonla sebebiyet verdiği ölümlerin “hiçbir şekilde telafi edilemez ve gerekçelendirilemez” olduğunu vurguladı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton tarafından yayınlanan ortak bildirgedeyse İsrail’e “eksiksiz ve tarafsız soruşturma” yapılması ve Gazze Şeridi’ne uygulanan ablukanın kaldırılması çağrısı yapıldı.

Bildirgede, “AB ve Rusya, Gazze’nin insani yardım, ticari mallar ve insanların geçişine derhal açılması çağrısını yapmaktadır” ifadesine yer verildi. AB ve Rusya, ABD ve BM ile birlikte Ortadoğu barış dörtlüsünün üyeleri.

Kouchner: Gazze’ye yardımları AB denetlesin

Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, Avrupa Birliği’nin Gazze’ye insani yardımların ulaştırılmasında daha büyük bir rol üstlenebileceğini söyledi.

Kouchner, Avrupa’nın İsrail’i Gazze ablukasının işe yaramadığına ve uzun vadede bölge çıkarlarına fayda etmediğine ikna etmek için daha çok çaba harcaması gerektiğini savundu.

Kouchner’in bu sözleri, İsrail’in ABD büyükelçisi Michael Oren’in açıklamasını takip ediyor.

İsrail’in BM’deki büyükelçisi Michael Oren, İsrail’in kendi soruşturmasını kendisi yapabilecek kapasitede bir demokrasi olduğunu söyledi.

Yeni Zelanda’nın eski başbakanı Geoffrey Palmer’in başkanlığında oluşturulacak komisyonda Türk, İsrailli ve Amerikalı yetkililerin de bulunması öngörülüyor.

Avrupa Komisyonu’ndan Türkiye’nin Aktif Dış Politikasına Tam Destek

AB Komisyonu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Türkiye’nin bölgesinde çok aktif rol oynamaya başlamasının AB üyelik sürecini kolaylaştıracağını bildirdi.

AB Komisyonunun genişleme ve komşuluk politikasından sorumlu üyesi Stefan Füle’nin sözcüsü Angela Filote, Gazze’ye insani yardım gönderilmesine öncülük eden ve oldukça aktif dış politika izlemeye başlayan Türkiye’nin AB üyelik sürecinin bu gelişmelerden nasıl etkileneceğinin sorulması üzerine şunları söyledi:

“Eğer Türkiye’nin bölgesinde oynadığı çok aktif rolü kastediyorsanız, bunun Türkiye’nin AB üyelik beklentisini destekleyici yönde olduğunu söyleyebilirim. Çünkü bildiğiniz gibi biz bölgesel işbirliğini, iyi komşuluk ilişkilerini çok yakından ve dikkatli takip ediyoruz. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun komşularla sıfır sorun politikasını çok takdir ediyoruz ve bu tür inisiyatifleri teşvik ediyoruz.”

İsrail’in Gazze’ye yardım götüren gemilere kanlı baskınının ardından AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’ın Türk ve İsrailli dışişleri bakanlarıyla birkaç kez telefonda görüştüğünü belirten Filote, bunun AB’nin iki ülke arasında arabuluculuk yapacağı anlamına gelmediğini kaydetti.

Filote, Kıbrıs sorunuyla ilgili bir soru üzerine de “Biz Türkiye’den adanın yeniden birleştirilmesi için devam eden müzakereleri desteklemesini istiyoruz ve Türkiye’nin gerçekte bunu yapmakta olduğuna inanmak için gerekçelerimiz var” dedi.

İsveç: AB İsrail’e Artık Yeter Demeli

İsveç Dışişleri Bakan Yardımcısı Pierre Schori, Avrupa Birliğinin Gazze halkını topluca cezalandıran ve orantısız şiddet uygulayan İsrail’e “Artık yeter” demesini istedi.

“AB’nin çabaları daha somut ve iddialı olmalı” diyen Schori, geçen yılın ikinci yarısındaki İsveç dönem başkanlığı sırasında İsrail’de memnuniyetsizlik yaratan kararlar almaya çalıştıkları sırada AB içinde bazı ülkelerin “barış süreci zarar görür” gerekçesiyle buna karşı çıktığını aktardı.

Schori, gerçekte ise “barış sürecinin Filistin topraklarını acımasızca ilhak eden İsrail’e sürekli dokunulmazlık sağlayan bir slogana haline geldiğine” dikkat çekti.

İsrail’in geçen yılki Gazze saldırısıyla “çizgiyi aştığını” ve artık en büyük dostu ABD’nin stratejik çıkarlarına zarar vermeye başladığını belirten Schori, AB’nin de artık İsrail’e karşı sesini yükseltmesi gerektiğini vurguladı.

Schori, İsrail’in Gazze saldırısında, binası vurulan Birleşmiş Milletlerin İsrail’den 10 milyon dolar tazminat alırken Gazze’ye yaptığı milyonlarca avroluk alt yapı yatırımı bombalanan AB’nin sessiz kalmasını eleştirdi.

Almanya Cumhurbaşkanı İstifa Etti

Almanya Cumhurbaşkanı Horst Köhler istifa etti.

Köhler Berlin’de yaptığı açıklamada, istifa kararına gerekçe olarak, Almanya’nın Afganistan’daki misyonu ile ilgili sarf ettiği sözlere yönelik eleştirileri gösterdi.

Köhler Almanya genelinde kızgınlık uyandıran açıklamasında, askeri birliklerin Almanya’nın ekonomik çıkarları için de hizmet vermesi gerektiğini söylemişti. Açıklamasının tepki çekmesi üzerine Köhler, yanlış anlaşıldığını, ‘ekonomik çıkarlara hizmet etmesi gereken birlikler’ ile Afganistan’daki birlikleri değil, Somali’deki korsanlarla mücadele eden birlikleri kastettiğini söylemişti.

Hollanda Seçimlerinde Aşırı Sağ Korkusu

9 Haziran’da sandık başına gidecek olan Hollanda’da sağ popülist politikacı Geert Wilders’in desteği endişe yaratıyor.

Hollanda’da Jan Peter Balkenende’nin başbakanlığındaki Hrıstiyan-Sosyal Demokrat partiler koalisyonu, silahlı kuvvetlerinin Afganistan göreviyle ilgili anlaşmazlık yüzünden şubat ayında dağılmıştı. Genel seçimde Hollanda’nın sağa kayması muhtemel.

400 binlik istihdam alanı yaratmayı ve devlet bütçesini düzeltmeyi vadeden sağ liberal Özgürlük ve Demokrasi Halk Partisi (VVD) anketlere göre önde gidiyor. Bu partiden ayrılarak 2004 yılında Özgürlük Partisi’ni kuran (PVV) Geert Wilders’in partisi de seçimden dördüncü parti olarak çıkıp koalisyon ortağı olması mümkün.

Sağ popülist Wilders’in seçim programı Hollanda’daki yabancılara yüklenmekten oluşuyor. Her yerde; yabancıların ülkeden atılması, göçün yasaklanması ve Hollandalılık bilincinin kuvvetlendirilmesi için propaganda yapıyor:

Wilders’in en önemli hedefi Batılı olmayan yabancıların Hollanda’ya göç etmesini derhal durdurmak. AB üyeliğinin bunun için engel olmadığını savunan politikacı şöyle konuşuyor:

“Avrupa Birliği hukuku açısından da bunu yapmak mümkün. Danimarka gibi, göçü sınırlayan ülkeler var. Görevdeki hükümetten çok daha sert olmak zorundayız. Her geleni buyur etmek Hollanda için çözüm olamaz.”

Papa: “Bu Cinayet Türklere Mal Edilemez!”

Papa 16. Benediktus, Piskopos Luigi Padovese’nin ölümüyle ilgili, “Cinayet Türkiye’ye ve Türklere mal edilemez. Bunun siyasal ya da dinsel bir cinayet olmadığından eminim” dedi.

Katolik Kilisesi’nin lideri Papa 16. Benediktus, Papalık Anadolu Temsilcisi Piskopos Luigi Padovese’nin ölümüyle ilgili yaptığı ilk değerlendirmede, “Cinayet Türkiye’ye ve Türklere mal edilemez. Bunun siyasal ya da dinsel bir cinayet olmadığından eminim” dedi.

Rusya ile AB Vize Konusunda Anlaşamadı

Rusya ile Avrupa Birliği yetkilileri vizesiz geçiş hakkıyla ilgili görüşmelerde anlaşma sağlanamadan ayrıldı.

Rusya ile Avrupa Birliği yetkilileri arasında yapılan vizesiz geçiş hakkıyla ilgili görüşmeler anlaşma sağlanamadan sona erdi.

Don Rostov’unda yapılan iki günlük toplantıda, Rus vatandaşlarına Schengen vizesinin kaldırılması konusu ele alınmıştı.

Rusya Devlet Başkanı Dimitriv Medvedev, Avrupa ülkelerini Soğuk Savaş dönemine takılıp kalmakla suçladı. Medvedev görüşmelerin ardından yaptığı açıklamada, Avrupalı yetkililerin bugüne değil, Rusya’nın geçmişine baktıklarını söyledi.

Ülkesinin Avrupa vatandaşları için vize zorunluluğunu kaldırmaya hazır olduğunu vurgulayan Medvedev, Avrupalı ülkelerden de aynı şeyi beklediklerini belirtti.

Rus yetkililer, Avrupa Birliği’nin Arnavutluk ve Bosna gibi küçük ülkelerin vatandaşlarına vize uygulamasını kaldırırken, kendilerinden hala vize istemesini kabul edilemez buluyor.

Ancak Avrupalı yetkililere göre, Rus vatandaşlarına vizesiz geçiş hakkı vermek, özellikle kuzey Kafkasya’daki çatışmalardan kaçan milyonlarca göçmenin Avrupa’ya akın etmesine yol açabilir.

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: