Başlangıç > Avrupa Gündem > AB’de Geçen Hafta: 31 Mayıs

AB’de Geçen Hafta: 31 Mayıs

Türkiye Eurovision’da 2. Oldu, 1. İse Almanya

55. Eurovision Şarkı Yarışması’nda Türkiye’yi temsil eden Manga “We could be the same” adlı parçasıyla büyük bir başarıya imza atarak ikinci oldu. Bu sonuçla Türkiye Eurovision tarihinde ilk defa ikincilik elde etti. Yarışmayı 22. sırada yarışan Almanya kazandı.

Sahneye 14’üncü sırada çıkan Manga, We Could Be The Same (Aynı Olabiliriz) isimli parçasını başarılı bir performansla sergiledi. Şarkıların seslendirilmesinin ardından yarışmaya katılan ülkelerin başkentlerine bağlantı yapılarak sonuçlar alındı. Sonuçlara göre Almanya birinci olurken, ülkemizi temsil eden Manga ise 2’nci oldu. Böylece Eurovision’da 1, 3 ve 4’üncülüğü olan Türkiye, 2’ncilik de elde etmiş oldu.

Türkiye Kaybetti, Euro 2016’nın Ev Sahibi Fransa

UEFA, 2016 yılında düzenlenecek Avrupa Futbol Şampiyonası’na evsahipliği yapmak üzere Fransa’yı seçti. Son bir kaç haftaya üç adayla girilen yarışta mücadele fiilen Fransa ve Türkiye arasında yaşanıyordu. Üçüncü aday ülke İtalya’nın şansı son bir kaç güne girildiğinde azalmış görünüyordu. Fransa ve Türkiye son saatlere girildiğinde kulis faaliyetlerini de yoğunlaştırdı.

Türkiye’den Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de, Cenevre’ye giderek Türkiye’nin sunumunun sonunda bir konuşma yaptı. Fransa’dan da yine Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile Fransız futbol devi Zinedine Zidane da ülkeleri için kulis yapmak üzere Cenevre’ye gitmişti.

UEFA İcra Komitesi’nin toplantısında yapılan oylamanın sonucu 7-6 Fransa’nın lehine oldu.

UEFA Başkanı Michel Platini ile 2. Başkan Şenes Erzik ve İtalyan Genel Sekreter Giancarlo Abete oylamaya katılmadı.

Sarkozy, Fransa devletinin başvuruyu desteklediğini ve turnuvanın başarıyla düzenlenmesi için gereken garantinin sağlanacağını vurguladı.

Eroğlu İlk Kez Rumlarla Aynı Masada

KKTC’de 18 Nisan’da yapılan seçimler nedeniyle ara verilen müzakereler, yeniden başladı. Böylece Cumhurbaşkanı Eroğlu siyasi kariyerinde ilk kez Rumlarla müzakere masasına oturmuş oldu.

KKTC’de 18 Nisan’da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimi nedeniyle ara verilen, Kıbrıs sorununa kapsamlı çözüm bulmayı amaçlayan müzakerelere bugün yeniden başlandı.

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, müzakereler kapsamında ilk görüşme için Lefkoşa ara bölgede, BM’nin müzakereler için tahsis ettiği binada bir araya geldi.

Böylece Cumhurbaşkanı Eroğlu, siyasi kariyerinde ilk kez Rum tarafı ile müzakere masasına oturmuş oldu.

DÜN TANIŞTILAR
Liderler dün akşam, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışması Alexander Downer’in davetiyle Lefkoşa ara bölgedeki bir restoranda ilk kez bir araya gelerek, tanışma fırsatı bulmuştu.

Downer’in da katıldığı görüşmeye, mülkiyet konusuyla başlanacak.

TALAT İLE 71 KEZ GÖRÜŞTÜLER
KKTC’nin 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Hristofyas arasında 11 Eylül 2008’de başlayan 30 Mart 2010’a kadar devam eden 71 görüşmede, Mülkiyet başlığına ilişkin 18 görüşme yapılmıştı.

Rum tarafı bu konuda, “taşınmaz mal konusunda ilk söz hakkının ‘yasal’ sahibe ait olması” ilkesini savunuyor. Kıbrıs Türk tarafı, mülkiyet sorununun çözümü için, belli kriterlere uygun olarak takas, tazminat ve iade öngörüyor.

KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun oluşturduğu müzakere heyetinde Özel Temsilci Kudret Özersay, Dışişleri Bakanlığı’ndan Kemal Gökeri, Gülfem Veziroğlu Sevgili, Seniha Birand ile hukukçu Oğuzhan Hasipoğlu yer alıyor. Heyete, görüşmelerdeki konulara bağlı olarak Hasan Güngör ve Serden Hoca da katılacak.

Talat ve Hristofyas bugüne kadar yönetim ve güç paylaşımı, mülkiyet, AB, ekonomik konular, toprak ile güvenlik ve garantiler ana başlıkları ele alındı.

AB, Arnavutluk ve Bosna Hersek’e Vizeyi Kaldırıyor

Avrupa Birliği (AB), Arnavutluk ve Bosna-Hersek vatandaşlarına vize uygulamasını kaldırmaya hazırlanıyor.

Avrupa Komisyonunun içişlerinden sorumlu üyesi Cecilia Malmström, Avrupa Parlamentosunun ve AB üyesi devletlerin bu iki ülkeye vize uygulamasının kaldırılmasını öngören bir tasarıyı onaylayacağını söyledi.

Makedonya, Karadağ ve Sırbistan’a vizeyi 2009 yılında kaldıran AB, Bosna-Hersek ile Arnavutluk’tan da biyometrik pasaporta geçilmesi gibi bazı teknik adımları tamamlamasını istemişti.

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: