Başlangıç > Avrupa Birliği > AB’de Geçen Hafta: 25 Mayıs

AB’de Geçen Hafta: 25 Mayıs

Merkel: “Avrupa’nın Geleceği Tehlikede”

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupa’nın geleceğinin tehlikede olduğunu ve ülkesinin mali sorunların yayılmasını önlemek için tek başına harekete geçmeye hazır olduğunu söyledi.

Merkel, parlamentonun alt kanadında yaptığı konuşmasında milletvekillerine “Euro zarar görürse Avrupa da zarar görür” dedi.

Merkel, mali piyasaların yıkıcı faaliyetleri olarak adlandırdığı dalgalanmaları hafifletmek için Almanya’nın hazırlıklı olduğunu da belirtti.

Almanya’da önceki gün borsada, “açığa satış” adı verilen spekülatif bazı mali işlemleri sınırlandırmaya yönelik yeni kurallar yürürlüğe konmuştu. Bazı ekonomi uzmanları bu tip satışın küresel mali krizde rol oynadığını belirtiyor.

Avrupa’da dün Euro, Dolar karşısında son dört yılın en düşük seviyesine kadar indikten sonra toparlanmıştı.

AB Krizden Çıkış Yolunu Türkiye’de Arıyor

AB krizden çıkış formülünü Türkiye’nin yeni uygulamaya koyduğu sistemde arıyor. Babacan “Avrupa Birliği de mali kurala geçmeli” dedi ve ekledi: Olli Rehn, Türkiye’nin ve diğer mali kural örneklerini yakından inceleyeceğini söyledi

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, “avro bölgesinin, bizim yaptığımıza benzer bir Mali Kurala ihtiyacı var” dedi.

İrlanda’dan Türkiye’nin AB Üyeliğine Açık Destek

İrlanda Türkiye’nin AB üyeliği ve genişlemeyi desteklediğini açık bir dille bir kez daha açıkladı. İrlanda gazetesi Irish Times’in konuyla ilgili haberi şöyle:

”İrlanda Dışişleri Bakanı Micheal Martin , Türkiye’nin AB üyeliğinin koşullarını karşılamak konusunda “hâlâ yapması gereken çok şey bulunduğunu” ama İrlanda’nın katılım girişimini desteklediğini söyledi.

Martin İrlanda’nın hem Türkiye’nin adaylığını, hem de genel olarak genişlemeyi desteklediğini belirtti ve şunları söyledi: “Genişleme ihtimali ekonomik ve siyasi reform süreçlerini destekliyor ve Avrupa’da istikrar, güvenlik ve refahın güçlendirilmesine yardımcı oluyor. Ayrıca Türkiye boyutunda bir ülkenin AB’ye katılımı bölge ekonomisine ve ticaretine katkıda bulunacaktır. Birliğin Orta Doğu ve Orta Asya’ya erişimi Türkiye’nin katılımıyla pekiştirilebilir.”

Düşes Ferguson’a Gizli Kamerada ‘Rüşvet’

Türkiye’de bakım yurdunda çekilmesine yardımcı olduğu gizli kamera görüntüleriyle tartışma başlatan York Düşesi Sarah Ferguson, kendisini işadamı olarak tanıtan bir gazeteciden 40 bin dolar rüşvet alırken görüntülendi.

İngiltere kraliyet ailesinin eski bir üyesi olan York Düşesi Sarah Ferguson’ın Türkiye’de Çocuk Esirgeme Kurumu’na bağlı bir zihinsel engelliler merkezine girerek gizli kamera kaydı yapılmasına yardımcı olduğu televizyon programı, bu merkezlerdeki koşullar hakkında tartışma yaratmıştı.

News of the World gazetesi, muhabirinin Ferguson’ın eski eşi Prens Andrew ile tanışmak için yaklaşık 500 bin sterline (723 bin dolar) anlaştığını duyurdu.

Gizli kamera kaydında, York Düşesinin, “500 bin sterlini bana verirsen, bütün kapılar açılır” dediği duyuluyor.

‘Muhakeme hatası’

Ferguson, olayın medyaya yansıması ardından “pişman” olduğunu söyledi.

Sarah Ferguson’ın eski eşi Prens Andrew ise bir açıklama yaparak, söz konusu görüşmeden hiçbir şekilde haberdar olmadığını söyledi.

Ferguson, yaptığı yazılı açıklamada, mali açıdan kötü durumda olduğunu ve ciddi bir muhakeme hatası yaptığını da belirtti.

Merkel’in Danışmanı: Türkiye’ye İmtiyazlı Ortaklık Önerimiz Yanlıştı

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi’nin dış politika uzmanı Ruprecht Polenz, partisinin Türkiye’ye AB’ye tam üyelik yerine imtiyazlı ortaklık önerisinin hata olduğunu söyledi.

ALMANYA’da iktidarın büyük kanadı Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi’nin (CDU) dış politika uzmanı Ruprecht Polenz, Türkiye’nin yerinin Avrupa Birliği olduğunu söyledi.

Frankfurter Allgemeinen Sonntagszeitung’a açıklamada bulunan Federal Meclis Dışişleri Komisyonu Başkanı Polenz, partisinin Türkiye’ye AB’ye tam üyelik yerine “imtiyazlı ortaklık” önermesinin hata olduğunu söyledi.

İki Almanya’yı birleştirmesiyle “Birlik Başbakanı” olarak adını tarih kitaplarına yazdıran CDU’lu Helmut Kohl’ün başbakanlık döneminde bile CDU’nun aranan kriterleri yerine getirmesi halinde Türkiye’nin AB üyeliğinden yana bir tavır benimsediğine işaret eden Polenz, “Partim, 1998’de iktidara gelen Gerhard Schröder başbakanlığındaki Sosyal Demokrat Parti-Yeşiller koalisyon hükümeti döneminde Türkiye’nin AB üyeliği konusunda farklı bir politika izlemeye başladı. Bana göre bu yanlıştı” dedi.

Polenz, şunları söyledi:

“Türkiye’nin AB üyeliği ile Avrupa, kültürler çatışması istemediğini ve bizim hukuk devleti ve insan haklarının İslamiyet’le de uyumlu olabileceğini gösterebilir. Ancak Türkiye böyle bir adım için henüz yeterli olgunluğa sahip değil. AB’ye üye olduğu zamanki Türkiye ile şimdiki Türkiye aynı olmayacaktır.”

Alman Die Weltwoche: “Türkler AB Üyesi Olmadıkları İçin Memnun Olabilir”

Alman Die Weltwoche, AB’ninin çok büyük bir ekonomik kriz içinde olduğu ortamda Türkler AB üyesi olmadıkları için memnun olabilir değerlendirmesinde bulundu.Die Weltwoche’un konuyla ilgili haberi şöyle:

Dünya Siyasetinde Hayalcilik

“Türkler memnun olabilir; AB üyesi olmadıkları için. On yıllardır ulaşmaya çalıştıkları şey parlaklığını yitirdi. Türkiye’nin Avrupa’yı gölgede bırakacak bir ekonomik büyümesi var. Komşusu Yunanistan’a krizleri atlatma konusunda yardımcı ders verebilir.

Tabii ki Türkiye zorlukları geride bırakmış değil ve para politikası meziyetine örnek teşkil etmiyor. Keyfiyet, karaborsa ve yolsuzluk bir günden diğerine bertaraf edilmiş değil. Ancak –dış politika ve ekonomi politikası açısından- bağımsızlığı önemli bir değer olmuş durumda. AB, IMF ve başka kurumların muhasebecileri, kendisini tablolarına sıkıştırmadan politik bakımdan istediği gibi aktif olmaya ve idare etmeye devam edebilir.”

Kıbrıs’ta Müzakereler Yeniden Başlıyor

Kıbrıs’ta çözüme yönelik müzakereler Çarşamba günü yeniden başlıyor.

KKTC’de 18 Nisan’da yapılan cumhurbaşkanı seçimi nedeniyle ara verilen, Kıbrıs sorununa kapsamlı çözüm bulmayı amaçlayan müzakereler, 26 Mayıs Çarşamba günü yeniden başlıyor.

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, Çarşamba günü başlayacak müzakereler öncesinde yarın akşam Birleşmiş Milletler’in girişimiyle yemekte bir araya gelecek.

Reklamlar
Kategoriler:Avrupa Birliği
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: