Başlangıç > Avrupa Birliği, European Union, International Relations > AB’de Geçen Hafta: 9 Mayıs

AB’de Geçen Hafta: 9 Mayıs

Die Welt: “Türkler Avrupa’ya Gülüyor”

Alman Die Welt gazetesi, AB üyesi ülkeler ekonomik krizlerle boğuşurken, yıllarca kültürel ve ekonomik açıdan AB’ye hazır olmadığı şeklinde eleştirilere maruz kalan Türkiye’nin, bugün AB’den çok daha fazla bir ekonomik büyüme hızına sahip olduğunu yazdı.

Gazetede, “Sevilmeyen komşudan öğrenmek” başlığıyla yayımlanan yazıda, “Türkler Yunanistan, Portekiz, İspanya ve değer kaybeden Euro’ya bakıyor ve gülümsemeden geçemiyor. Kendilerinin de eksikleri olabilir ama kesinlikle AB üyesi olan Yunanistan kadar değil. Türkiye’nin AB’den öğrenmesi yerine, tersi daha iyi olmaz mı?” ifadesine yer verildi.

Yazıda, Türkiye’de çok sayıda insanın, Yunanistan’da yaşanan kriz döneminde Türkiye’nin AB üyesi olmadığına sevindiği yorumu yapıldı.

Gazetede ayrıca, “Belki de Türkiye gerçekten AB’ye uymuyor. Büyüme hızı da buna dahil. Ankara 2010 yılı için yüzde 6 bekliyor. AB bundan çok uzak” denildi.

TÜRKLER KENDİNİ DAHA ÇALIŞKAN GÖRÜYOR

Türkiye’nin, piyasaların muhtaç olduğu malzemeleri ürettiği, Balkanların ve Rusya’nın, Türkiye’de üretilen elektronik eşyalar ve tekstil malzemeleriyle dolu olduğu ifade edilen yazıda, Türklerin kendilerini Yunanlılara göre daha çalışkan bir ulus olarak gördüğü, ayrıca yaşlanan bir nüfusu olmadığı kaydedildi.

AB’NİN EN ZENGİN ÜLKELERİNİ BİLE GEÇEBİLİR

Dünya çapında yaşanan son ekonomik krizden sonra Türkiye’nin Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) destek almadığına da işaret edilen yazıda, bazı ekonomi uzmanlarının 2050 yılına kadar Türkiye’nin ekonomik açıdan AB’nin zengin ülkelerini bile geçebileceğini savunduğu belirtildi.

İspanya’dan Türkiye’ye Kötü Haber
AB dönem başkanı İspanya Türkiye’nin hoşuna gitmeyecek bir açıklamada bulundu.

İspanya, Haziran’da sona erecek dönem başkanlığı sırasında Türkiye ile hiçbir başlığın müzakereye açılmayabileceğini ilk kez dile getirdi.

İspanyol hükümetinin Avrupa Birliği ile ilişkilerden sorumlu Genel Direktörü Torres, müzakerelerde 4 başlığın açılması için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.

Ancak İspanyol yetkili, gerek Kıbrıs Rum Kesimi, Yunanistan ve Fransa’nın bazı başlıkları engellemesi, gerekse Türkiye’nin bazı reformları yapmaması nedeniyle dönem başkanlığı sırasında hiçbir başlığın açılmayabileceğini de söyledi.

2005’te başlayan Türkiye’nin katılım müzakerelerinde bugüne dek 35 başlıktan 13’ü açıldı.

8 başlık, limanların Rumlara açılmaması nedeniyle askıda. 10 başlık ise Rum kesimi ve Fransa tarafından engelleniyor.

Yunanistan Karıştı: 3 Ölü

Yunanistan’da kamu ve özel sektör çalışanlarının, hükümetin ekonomik önlemlerini protesto için genel greve gitmesi, hayatı durdurdu. Göstericilerin parlamentoya girmeye çalışması üzerine, polis ile çatışmalar çıktı. Yunanistan Komünist Partisi Parthenon’a dev bir “Avrupa Halkları Ayağa Kalkın” pankartı astı. Eylemlerde vahim bir olay da yaşandı: Göstericilerin ateşe verdiği binada üç kişi hayatını kaybetti.

Yunanistan’da hükümetin bütçe açığını kapamak amacıyla planladığı kemer sıkma önlemlerini protesto eden sendikalar genel grev başlattı.Kamu calışanlarının dün başlattığı greve bugün özel sektör çalışanları katıldı.

Grev nedeniyle ülkede hava ulaşımı tamamen durdu, tren ve gemi seferleri de yapılmıyor. Okulların kapandığı ülkede, hastaneler sadece acil vakalara bakıyor.

3 KİŞİ, ATEŞE VERİLEN BANKADA YAŞAMINI YİTİRDİ
Yunanistan’da hükümetin kemer sıkma uygulamalarına karşı düzenlenen ve çatışmaya dönüşen protesto gösterisi sırasında bir bankanın yandığı, bankadaki 3 kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi. Fransız haber ajansı AFP, göstericilerin molotof kokteyli attığı Atina’nın merkezindeki Marfin Bankasının binasının yandığını, binada 20 kadar kişinin bulunduğunu duyurdu. Polis de bankadaki 2’si kadın 3 kişinin öldüğünü, itfaiye ekiplerinin 4 kişiyi kurtardığını söyledi. Yetkililer ayrıca kent merkezindeki 2 binanın da ateşe verildiğini belirtti. Bu arada Atina’daki olaylar sırasında maskeli gençlerin yangın bombaları attıkları, dükkanların camlarını kırdıkları ve “Katiller”, “Parlamentoyu yakın” diye bağırdıkları belirtildi.

Yunan Parlamentosu Kemer Sıkma Önlemlerini Onayladı

Yunan parlamentosu ülkeyi iflastan kurtarması hedeflenen 40 milyar dolarlık kemer sıkma politikalarını onayladı. Öte yandan başkent Atina’da onbinlerce kişi, yeni kesintileri protesto etmek amacıyla gösterilerini sürdürüyor.

Parlamentonun onayladığı istikrar paketi, ülkeye 145 milyar dolar kredi verilmesini onaylayan Avrupa Birliği ve Uluslararası Para Fonu tarafından şart koşulmuştu.

Son kemer sıkma politikaları ücretlerin dondurulmasını, emekli maaşlarında kesinti yapılmasını, kadınlar için de emeklilik yaşının 65’e çıkarılmasını öngörüyor. Yeni yasa, özellikle yoksul kesimi etkileyeceği gerekçesiyle büyük eleştirilere hedef oluyor.

Yunan hükümeti, artan borç ve bütçe açığıyla başa çıkmak için kesintiden başka çaresi kalmadığını savunuyor.

Euro bölgesine üye 16 Avrupa Birliği ülkesinin liderleri bugün bir araya gelerek Yunanistan’ı kurtarma paketini görüşecek.

Beyaz Saray Obama yönetiminin Yunanistan’daki durumu ve küresel etkilerini yakından izlediğini bildirdi.

İngiltere’de Seçimler Sonuçlandı

İngiltere’de yapılan genel seçimde oyların çoğu sayıldı.

Buna göre 650 üyeli İngiliz Parlamentosunun Avam Kamarasında, şu ana kadar sayılan 467 sandalyenin sahibi şöyle: Muhafazakar Parti 230, İşçi Partisi 174, Liberal Demokrat Parti 36, diğer partiler 26.

BBC ve Sky gibi televizyon kanalları Başbakanlık kaynaklarının, oyların sayımının tamamlanmasının ardından hiçbir siyasi partinin tek başına iktidar olacak çoğunluğu, yani 326 sandalye sayısını elde edememesi durumunda, İşçi Partisi lideri ve Başbakan Gordon Brown’un koalisyon hükümeti kurmak için çalışacağı bilgisi verdiğini aktarıyor.

Brown, aday olduğu Kirckaldy bölgesinden yeniden parlamenter olarak seçilirken, Muhafazakar Parti lideri David Cameron da aday olduğu Witney bölgesinden bir kez daha milletvekili seçildi.

Bu arada, İşçi Partisi milletvekilleri ve genel seçimden önce İşçi Partisi hükümetinde yer alan Maliye Bakanı Alistair Darling, Dışişleri Bakanı David Miliband ve Adalet Bakanı Jack Straw da yeniden bölgelerinden parlamentoya girdi.

Oy verme işleminin tamamlanmasının hemen ardından açıklanan sandık çıkış anketinde ise, 3 büyük siyasi partinin sandalye sayıları şöyle açıklandı: Muhafazakar Parti 305, İşçi Partisi 255 ve Liberal Demokrat Parti 61.

Sandık çıkış anketi sonuçları, ülkede hiçbir siyasi partinin tek başına iktidar olacak 326 sandalye sayısına ulaşamayacağını ortaya koyuyor. Seçim sonuçlarının sandık çıkış anketine benzer bir sayıyı yansıtması durumunda, Muhafazakar Partinin azınlık hükümeti kurmak isteyebileceği de belirtiliyor.

İngiltere’de Yeni Hükümeti Kim Kuracak?

Seçim sonuçları oyların çoğunu Muhafazakâr Parti’nin aldığını gösteriyor ancak parti tek başına iktidar olmaya yetecek sayıda oya sahip değil.

Seçim sonuçlarına göre, 650 üyeli parlamentoda Muhafazakâr Parti 300, Başbakan Gordon Brown’un İşçi Partisi 250, Liberal Demokrat Parti ise 50 sandalye kazandı.

Muhafazakâr Parti’nin zaferi 13 yıllık İşçi Partisi iktidarının sonu anlamına geliyor.

Seçimi kazanan parti ve yeni başbakan, İngiltere’nin küresel ekonomik krizden kurtulmasına ve 236 milyar dolarlık bütçe açığını kapatmasına çalışacak.

Bazı uzmanlar siyasi belirsizliğin ekonomik sorunlara çözüm bulunmasını yavaşlatmasından kaygı duyuyor.

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: