Başlangıç > Avrupa Birliği, Cyprus Kıbrıs, Uncategorized > AB'de Geçen Hafta: 3 Mayıs

AB'de Geçen Hafta: 3 Mayıs

Yunanistan, AB ve IMF’ye Dayandı

Borç batağındaki Yunanistan, Avrupa Birliği ve IMF ile 3 yıl için 110 milyar Euro’luk kurtarma paketi üzerine uzlaştı. Anlaşma çerçevesinde Hükümet’in alacağı tedbirler halka zor günler yaşatacak.

Euro Bölgesi ekonomi ve maliye bakanları, Uluslararası Para Fonu’nun da katkısıyla 110 milyar Euro’ya ulaşan Yunanistan’ı kurtarma paketine onay verdi.

Euro ülkelerinin 80 milyar Euro’luk ikili kredilerine ilaveten IMF’nin vereceği 30 milyar Euro’dan oluşan ve en az 3 yılda kullandırılması öngörülen kurtarma paketi, Yunanistan’ın 19 Mayıs’taki borç geri ödemesinden önce kullanıma hazır olacak.

AB Komisyonu’nun ekonomik ve parasal işlerden sorumlu üyesi Olli Rehn, Euro Bölgesi ekonomi ve maliye bakanları toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Avrupalı vergi verenlerin parasını Yunanistan’a akıtmadıklarını, faizli borç verdiklerini ve ikili kredilerin faiz oranının diğer Euro Bölgesi ülkelerinin borçlanma faizinden yüksek olduğunu belirtti.

Hristofyas’tan Derviş Eroğlu’na Çağrı

Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na, önceki Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile müzakerelerde üzerinde anlaştıkları konuları kabul etme çağrısında bulundu.

Rum radyosunun haberine göre, Rum Solcu İşçi Sendikaları Fedrasyonunun (PEO) 1 Mayıs etkinliğine katılan Hristofyas, Eroğlu’nu, Talat ile “anlaştıkları müzakere zeminini ve vardıkları görüş birliklerini onurlandırarak, müzakerelere ortak mantık zemininde gelmeye” çağırdı.

“Eroğlu’nun çağrısına uyması halinde, yıl sonuna kadar Türkiye’yi de tatmin edebileceklerini” söyleyen Hristofyas, “Mesele, Türkiye’nin müzakereleri nasıl yönlendirdiği ve hangi çözüm için ne direktifler verdiğidir” dedi.

Bu arada KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs müzakerelerinin devamıyla ilgili New York’ta BM merkezinde temaslarda bulunan BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer’ı yarın kabul edecek.

Kıbrıs’a bugün dönecek Downer, ay sonunda başlaması beklenen yeni tur doğrudan müzakereler ışığında bazı temaslarda bulunacak.

Downer, yarın Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, ardından da Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas ile bir araya gelecek.

Belçika Parlamentosu Peçe Yasağını Onayladı

Belçika parlamentosunun alt kanadı, peçeyi yasaklayan tasarıyı onayladı.

Parlamentonun alt kanadında oybirliğiyle geçen tasarı, Senato’dan da geçerse Belçika peçeyi yasaklayan ilk Avrupa ülkesi olacak. Yasak, yüzü kısmen ya da tamamen kapayan peçeleri kapsıyor. Yasağa uymayanlara 15 Euro para ya da hapis cezası öngörülüyor.

Uluslararası Af Örgütü yasağı kınadı. Yasağa destek veren Belçikalılarsa, uygulamanın kadın haklarını desteklediğini, ayrıca militanların peçe arkasına saklanmasının önleneceğini savunuyor.

Fransa’da da halen peçe, çarşaf ya da burka için benzeri bir yasak üzerinde çalışılıyor.

Polonya Açıkladı: “Görüntüler Gerçek”

Polonya Devlet Başkanı Lech Kaczynski, eşi ve beraberindeki heyetin içinde bulunduğu ve 96 kişinin ölümüyle sonuçlanan uçak kazası ile ilgili şok etkisi yaratan videonun gerçek olduğu belirtildi.

Polonya Askeri Savcısı, Rusya’nın Smolensk şehrinde meydana gelen uçak kazasından sadece birkaç dakika sonra cep telefonuyla çekilen, kaza yerinde yürüyen üç silüet, silah ve gülüşme sesleri, uçaktan dışarı atlayan bir adam, pilotun yardım çığlığının yankılandığı görüntülerin gerçek olduğunu açıkladı.

Kazayla ilgili uçuş belgelerinin incelendiği ve 60 kişinin ifadesinin alındığını belirten Askeri Savcı, buna rağmen, kazanın tam olarak ne zaman meydana geldiği konusunda henüz bilgi sahibi olmadıklarını kaydetti.

Görüntüleri çekti öldürüldü

Polonya’da gündeme bomba gibi düşen silah seslerinin yankılandığı görüntüleri cep telefonuyla görüntüleyen kişinin Rus vatandaşı Adriej Mendierej’in, görüntüleri internette yayınladıktan kısa bir süre sonra sırtından bıçaklanmış olarak bulunduğu ve hastanede yaşam destek ünitesinin kapatıldığı öne sürüldü.

Uçakta 5 kara kutu

Öte yandan, düşen uçakta toplam 5 kara kutunun bulunduğu ve kara kutuların tamamının Polonyalı yetkililere teslim edildiği öğrenildi. Düşen uçakta sadece 3 kara kutu bulunmuş ve uzmanlarca analiz edilmişti. Diğer iki kara kutu sırrını koruyor.

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: