AB'de Geçen Hafta-26 Nisan

Almanya’da İlk Türk Kökenli Bakan

Almanya’nın Hamburg kentinde doğup büyüyen ve bu ülkedeki ilk Türk kökenli bakan olan Aygül Özkan’ın Aşağı Saksonya Eyaleti Sosyal İşler, Kadın, Aile ve Sağlık Bakanlığı görevine getirilmesi Hamburg’da yaşayan Türkler tarafından çok olumlu karşılandı.

Türk Bakan ‘Dini Semboller Kalksın’ Dedi

Almanya’nın ilk Türk kökenli bakanı Aygül Özkan’ın okullarda dini sembollerin yasaklanmasını önermesi partisinin ve basının tepkisini çekti.

Almanya’nın Aşağı Saksonya Eyaleti’nde Sosyal İşler, Kadın, Aile ve Sağlık Bakanlığı görevine getirilen Türk kökenli Aygül Özkan’ın okullarda dini sembollere karşı olduğunu söylemesi tartışmalara yol açtı.

Özkan, Focus dergisine yaptığı açıklamada, devlet okullarında haç ve başörtüsü gibi dini sembollere karşı olduğunu dile getirmesi kendi partisi içinden de tepkilere neden oldu.

Polonya’da Devlet Başkanlığı Seçimleri 20 Haziran’da

Polonya’da devlet başkanı seçiminin 20 Haziranda yapılacağı açıklandı.

Cumhurbaşkanı Vekili Bronislaw Komorowski’nin sözcüsü Jerzy Smolinski, Devlet Başkanı Vekilinin bu sabah, Katin katliamı anma törenleri için Rusya’ya giderken uçak kazasında hayatını kaybeden Cumhurbaşkanı Lech Kaczynski’nin yerine geçecek kişiyi belirleyecek devlet başkanı seçiminin 20 Haziranda yapılacağına dair tüm belgeleri imzaladığını ifade etti.

İkinci Dünya Savaşı’nda Sovyet gizli servisinin Rusya’nın Smolensk kenti yakınlarındaki Katin Ormanında 20 binden fazla Polonyalıyı öldürmesinin 70. yıl dönümü törenine giden Kaczynski ve beraberindeki üst düzey yetkililerin bulunduğu uçak 10 Nisanda düşmüş, uçaktaki 96 kişiden kurtulan olmamıştı.

Belçika’da Koalisyon Hükümeti Çöktü, Bir Hükümet Krizi Daha

Hükümet krizi, Belçika’da günlük yaşamın sıradan bir parçası haline gelmeye başladı.

Belçika Başbakanı Yves Leterme, son federal seçimlerin yapıldığı 2007’den bu yana üçüncü kez istifa etti. Leterme, bu kez görevde sadece beş ay kalabildi. İstifanın nedeni ise yine kuzeydeki Flamanlarla güneydeki Valonların, Brüksel’in çevresindeki üç bölgenin statüsü konusunda anlaşamaması.

Flaman liberaller (Open VLD), ortaklarına güveninin kalmadığı gerekçesiyle koalisyon hükümetinden çekilince Leterme’in istifa etmekten başka çaresi kalmadı. Leterme, istifasını hemen Belçika Kralı 2. Albert’e sunsa da, ülkenin sosyo-ekonomik dengeleri konusunda ciddi endişeleri olan Kral, bazı değerlendirmelerde bulunmak için kararını hemen açıklamadı. 2. Albert’in istifayı kabul etmesi halinde Belçika’da erken seçime gidilmesi ihtimali oldukça yüksek.

Leterme hükümetinin istifası bir kez daha “Belçika bölünme yolunda” söylemlerini alevlendirirken, 1 Temmuz’da Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanlığı koltuğuna oturacak olan ülkeyi, uluslararası alanda zor durumda bıraktı.

Eroğlu: “Tek Egemenlik ve Tek Kimliğin Kabul Edilmesi Bir Hataydı”

KKTC’de 18 Nisanda yapılan cumhurbaşkanlığı seçimin kazanan ve bugün yemin ederek cumhurbaşkanlığı görevini Mehmet Ali Talat’tan devralacak olan Derviş Eroğlu, Kıbrıs müzakerelerinde bugüne kadar yapılanları yok saymayacaklarını, ancak tek egemenlik, tek vatandaşlık gibi bazı konuları tartışarak açıklığa kavuşturacaklarını söyledi.

Derviş Eroğlu, çözüm yönünde Kıbrıs Rum tarafının uzlamazlığı devam ettiği sürece Birleşmiş Milletler’in (BM), KKTC’nin “tanınmaması” yönündeki kararları gözden geçirmesi gerektiğini, bu konuda beklentisi olduğunu kaydetti.
18 yıllık görevinin sonunda başbakan olarak son demecini Başbakanlık binasında Anadou Ajansı’na (AA) veren Derviş Eroğlu, halkın kendisini her makama getirdiğini belirerek, halkına teşekkür etti.
Kıbrıs müzakerelerine, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın bıraktığı 6 başlıktan birini görüşerek başlayacaklarını ifade eden Eroğlu, “Bugüne kadar yapılan müzakereleri yok sayacak değiliz. Elbette bırakıldığı yerden, ama bazı şeyleri tartışarak” dedi.
Eroğlu, bazı konularda “Talat’ın görüşleri ile de değerlendirme yapacaklarını” bildirdi.

AB ve IMF: “Yunanistan’a Yardıma Hazırız”

Yunanistan Başbakanı Papandreu’nun, Atina’ya 60 milyar dolarlık uluslararası yardımı kabul etmesi üzerine, AB ve IMF yardıma hazır olduklarını açıkladı.

Yunanistan bu yıl içinde alacağı 60 milyar dolarlık krediye ek olarak 300 milyar dolarlık borcunu kapatabilmek için gelecek yıllarda da kredi alacak.

Yunanistan Başbakanı Papandreu bir Yunan televizyonuna açıklama yaparak, Avrupa Birliği ve IMF’nin yardım paketinin devreye sokulmasını resmen talep edeceğini söylemişti.

IMF ve Avrupa Komisyonundan yapılan açıklamalarda, Yunanistan’ın isteğine olumlu yaklaşılacağı belirtildi.

İngiltere’nin Seçim Tartışmalarında AB İlk Sırada

Önceki gün yayımlanan bir televizyon seçim tartışmasında, İngiltere’nin üç ana partisinin liderleri ilk kez Avrupa Birliği’ni açık bir şekilde tartıştılar.

AB’ye yakınlığıyla bilinen Liberal Demokratlar Partisi’nin son zamanlarda öne çıkan başbakan adayı Nick Clegg konuşmalarında Avrupa Birliği’nin İngiltere için önemini vurgularken,Muhafazakar Partinin lideri David Cameron ise AB içersinde kalmak istediğini fakat ülkesinin

AB tarafından yönetilmesini istemediğini belirtti.

İngiltere’nin şu anki başbakanı ve İşçi Partisi lideri Gordon Brown ise özellikle ekonomik gerileme döneminde AB’nin ülkesinin ekonomisine olan katkısının altını çizdi.

İlk kez AB’ne oldukça olumlu bakan bir adayının (Nick Clegg) katıldığı İngiltere seçimleri Brüksel tarafından da yakın bir şekilde takip ediliyor.

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: