Başlangıç > Avrupa Birliği, Cyprus Kıbrıs, European Union > AB'de Geçen Hafta 18 Nisan

AB'de Geçen Hafta 18 Nisan

Kuzey Kıbrıs’ta Yeni Dönem

KKTC’de Cumhurbaşkanlığı seçimi ilk turda sonuçlandı. Oyların yüzde 50’sinden fazlasını alan Derviş Eroğlu yeni Cumhurbaşkanı oldu.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki Cumhurbaşkanlığı yarışını Derviş Eroğlu ilk turda kazandı.

KKTC genelindeki 629 sandıktan 619’u sayıldı ve oyların yüzde 50.37’sini alan Başbakan ve Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) cumhurbaşkanı adayı Derviş Eroğlu, seçimi ilk turda kazandı.

KKTC Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Nevvar Nolan’ın açıklamasına göre, 6’sı bağımsız 7 adayın katıldığı seçimde, Mehmet Ali Talat ise oyların yüzde 42.84’ünü aldı.

Seçimi kazanan Eroğlu’nun ilk sözleri, “Halkımızın vefasına teşekkür ederim. Her şeye rağmen halkımızın iradesi sandığa yansımıştır. Müzakereler devam edecek” oldu.

Siyasette 34 yılını geçirdiğini hatırlatan Eroğlu, “Halkın takdirini kazanmış biriyim. Sandıktan Cumhurbaşkanı çıkmam önemli bir olaydır” dedi. Eroğlu’nun lideri olduğu UBP Genel Merkezi’nde de kutlamalar başladı.

“HRİSTOFYAS’LA ANLAŞMAYA VARIRIZ”
Eroğlu, UBP Genel Merkezi’nde yaptığı açıklamada da, seçim öncesinde kendisiyle ilgili söylenen ”Eroğlu uzlaşmazdır, Eroğlu gelirse görüşmeler kopar” şeklindeki sözlere kimsenin itibar etmemesini isteyerek, masadan kaçan taraf olmayacağını vurguladı.

Rum lider Hristofyas’la müzakereleri sürdürme kararlılığında olduğunu ifade eden Eroğlu, ”Tahmin ederim ki Hristofyas’la belli bir zaman dilimi içerisinde bir anlaşmaya varabileceğiz” dedi.

Eroğlu, ayrıca BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un Kıbrıs’ı ziyaretinde onuruna verilen kokteylde Hristofyas ile ayak üstü sohbet ettiğini, Hristofyas’ın sohbet sırasında kendisine, ”Sayın Talat aramızdan çekilse biz seninle anlaşma yaparız” dediğini belirtti.

RUM TARAFI: OLUMSUZ
Kıbrıs Rum kesimi, Eroğlu’nun seçim zaferinin ‘olumsuz’ bir gelişme olduğunu bildirdi.

Rum kesimi hükümet sözcüsü Stefanos Stefanu, Eroğlu’nun açıklamaları ve görüşlerini gözönüne aldığında, seçilmesinin olumsuz bir gelişme olduğunu söyledi.

Stefanu, “Burada önemli olan bu gelişmenin esaslarını ele almak, çözüme erişmek için taktiklerimizin ne olacağı ve sorunların üstesinden nasıl geleceğimizdir” dedi.

Başbakan Erdoğan: “Süreç Devam Ettirilmeli”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, KKTC’de yapılan Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarını değerlendirirken, “Orada hangi sayın cumhurbaşkanı gelirse gelsin, aynı kararlılıkla bu süreci devam ettirmesi gerekir” dedi.

Başbakan Erdoğan, “Sayın Eroğlu ile de yine aynı şekilde bu sürecin devamı gerekir. Bu, garantör ülke olarak Türkiye’nin kesinlikle belirlediği kendine göre bir tespittir. Sayın Eroğlu’nun zaten bu konuda farklı bir düşüncesi yok. O da ‘aynı kararlılıkla yolumuza devam edeceğiz’ diye birkaç kez açıkladı. Bizimle olan görüşmelerinde aynı şekilde söyledi. Ben farklı bir süreç işleyeceğine inanmıyorum. Aynı şekilde bu süreci devam ettireceğiz diye düşünüyorum” diye konuştu.

İzlanda’da Volkanın Kül Bulutu Avrupa’ya Yayılıyor

Polonya sivil havacılık kuruluşu (PAZP), İzlanda’da patlayan yanardağdan gelen kül bulutu nedeniyle ülkenin kuzeyindeki hava sahasını uçuşlara kapattı.

PAZP sözcüsü Grzegrz Hlebowicz, yeni bir talimata kadar yerel saatle 20.00’den (TSİ 21.00) itibaren Polonya hava sahasının kuzey bölümünün kapatılarak, uçak trafiğinin sınırlandırıldığını bildirdi.

Durumun gece daha kötüleşebileceğini belirten sözcü, Polonya’nın orta kesimlerindeki hava sahasının kapanmasının da beklendiğini kaydetti.

Cumartesi ve Pazar günü tüm dünyadan 70’den fazla heyetin, geçen cumartesi Rusya’nın batısındaki uçak kazasında ölen Devlet Başkanı Lech Kaczynski ve eşinin cenaze törenine katılmak için Polonya’ya gelmesi bekleniyor.

Bu arada, Avrupa hava sahasının güvenliğinden sorumlu kuruluş Eurocontrol, ABD-Avrupa uçuşlarının yüzde 50’sinin iptal edilmesinin beklendiğini açıkladı.

Yunanistan: “Türkiye Boşluktan Yararlandı”

Geçtiğimiz hafta Ankara’da temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı Yardımcısı, parlamentosunda konuştu. Druças, cesur ve barışçıl olarak nitelediği Türkiye’nin, Yunanistan’ın arkasında bıraktığı boşluktan istifade ettiğini söyledi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Yardımcısı Dimitri Druças, Yunanistan’ın Türkiye ile iyi komşuluk ilişkileri istediğini söyledi.

İki ülke arasındaki ilişkileri etkileyen ve şekillendiren koşulların dikkatle analiz edilerek izlenen politikanın geliştirildiğini ifade eden Druças, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Geçen 6 yıl içinde Türkiye esaslı adımlar attı. Ekonomisini güçlendirdi. Çevresinde, sonuçları gelecekte değerlendirilecek olan cesur faaliyetlerde bulundu. Çoğu durumda Yunanistan’ın arkasında bıraktığı boşluktan istifade etti. Ermenistan ile ilişkilerin iyileştirilmesi çabaları, Orta Doğu’daki bölgesel rol, İsrail ile ilişkilerde çalkantı, Suriye, Irak ve İran ile sıkı işbirliği, Rusya ile ekonomik bağlar, ABD’nin beklenen ilgisi ayrıca dikkate almamız gereken parametrelerden birkaçıdır.”

Druças, Türkiye’nin iç gelişmelerinin de büyük dikkatle izlendiğini belirttiği konuşmasında, reformların yavaş ilerlediği, ancak yapıcı oldukları değerlendirmesinde bulundu.

Yunanistan’ın, Türkiye ile karşılıklı güven ortamı yaratmak ve 1999-2004 yılları arasındaki dönemde yaşanan dinamik ile başarılı politikaya dönüş yapılmasını istediğini bildiren Bakan Yardımcısı, bu arzunun iyi komşuluk ilişkileri ile uluslararası hukuka saygıyı temel aldığını kaydetti.

”Yunanistan ile Türkiye’nin işbirliğinde bulunabileceklerini ve bununla yükümlü olduklarını” vurgulayan Druças, ”iki ülke arasındaki anlayış ve işbirliği arzusunun hiçbir şekilde tahrikleri ve yasa dışı faaliyetleri yasal hale getirmediğini” belirtti.

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: