Başlangıç > Avrupa Birliği, European Union > AB'de Geçen Hafta – 27 Mart

AB'de Geçen Hafta – 27 Mart

AB Yunanistan’ın Elinden Tuttu

Almanya ve Fransa, Yunanistan’ı borç krizinden kurtarmak için bir plan üzerinde uzlaştı.

AB liderleri, borç krizindeki Yunanistan’ı Uluslararası Para Fonu’nun katkısıyla kurtarma konusunda uzlaştı.

Yunanistan’ın AB tarafından kurtarılmasına sıcak bakmayan Almanya Başbakanı Angela Merkel ile IMF’yi Euro Bölgesi’ne karıştırmak istemeyen Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy cephelerinin uzlaşmasıyla şekillenen kurtarma planı, sermaye piyasalardan borçlanamaması halinde IMF’nin Yunanistan’a önemli miktarda kredi açmasını ve Euro kullanan ülkelerin ikili kredilerle IMF paketine katkı yapmalarını öngörüyor.

Portekiz Başbakanı Jose Socrates, uzlaşma sağlanan kurtarma paketiyle dayanışma gösterilerek Yunanistan konusunda piyasaların beklediği sinyalin verildiğini söyledi.

Kararı büyük memnuniyetle karşılayan Yunanistan Başbakanı George Papandreu, ”Avrupa büyük bir tehditle yüzleşerek büyük bir adım attı” dedi.

AB’nin Yunanistan’ı kurtarma planı çerçevesinde, ihtiyaç duyulması halinde kullanılmak üzere 22 milyar Euroluk güvence fonu oluşturulacak. IMF’nin önemli bir katkı yapacağı fonun çoğunluğunu, Euro ülkelerinin açacakları ikili krediler oluşturacak.

Merkel’den Erdoğan’a Ret!

Başbakan Erdoğan’ın Almanya’da Türk okulları kurulması önerisini Almanya Başbakanı Merkel kabul etmedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya’da Türk okulları açılması yönündeki talebini geri çevirdi. Merkel, “Bu yöndeki tartışmalar hiçbir yere varamaz” dedi.

Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Alman haftalık “Die Zeit”” gazetesine verdiği mülakatta, “Türkiye’de Alman liseleri var, Almanya’da neden Türk liseleri olmasın” demişti.

Deutsche Welle’nin haberine göre Merkel’in bu isteğe yanıtı olumsuz oldu. Almanya’da Türk lise ve üniversiteleri kurulması isteğine olumsuz yanıt verdi.

Başbakan Merkel “Passauer Neue Presse” gazetesine verdiği demeçte, “Almanya’daki Türk kökenli çocuk ve gençlerin Alman okullarına gitmesinin yerinde bir uygulama” olduğunu kaydetti. Almanya Başbakanı, “Türk öğrencilerin Almanya’da Türk okullarına gitmesi yönündeki öneriyi uygun bulmadığını” vurguladı.

Talat: “Ben Olmazsam Çözüm de Olmaz”

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat seçim öncesinde konuştu.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, 18 Nisan’daki seçimi kaybetmesi halinde, çözüm müzakerelerinin durma noktasına gelebileceğini savundu.

Reuters haber ajansına konuşan Talat, “Bana sorarsanız, müzakere süreci sona erer” dedi.

Zaman ilerledikçe soruna çözüm bulmanın zorlaşacağını belirten Talat, “Çözüm bulununana kadar tehdit, şiddet ve kan dökülmesi ihtimali hep var” ifadesini kullandı.

Martin Schulz: “Anayasa Değişiklik Paketi, Türkiye’yi AB’ye Bir Adım Daha Yaklaştıracak”

Anayasa değişikliği paketine bir destek de Avrupa Parlamentosu’nun en büyük ikinci grubu Sosyalistlerin başkanı Martin Schulz’tan geldi. Sosyalist lider, ‘Türkiye’yi Avrupa’ya yaklaştıracak bir adım’ diye nitelendirdiği paketle ilgili ilk izleniminin ‘olumlu’ olduğunu söyledi. Parti kapatmaların zorlaştırılması ve kadın haklarıyla ilgili düzenlemeleri destekleyen Schulz, muhalefetin eleştirilerini de dinleyeceğini vurguladı.

Hükümetin hazırladığı anayasa paketiyle ilgili Avrupa’dan olumlu değerlendirmeler gelmeye devam ediyor. Avrupa Parlamentosu’nun en büyük ikinci grubu Sosyalistlerin lideri Martin Schulz, paketin Türkiye’yi Avrupa Birliği’ne ve Avrupa değerlerine bir adım daha yaklaştıracağını söyledi.

Pakette siyasî partilerin kapatılmasının zorlaştırılması, kadınlara da-ha fazla haklar verilmesi gibi maddeler bulunduğunu belirten Schulz, ‘kısmî reform’la ilgili ilk izleniminin ‘oldukça olumlu’ olduğunu ifade etti. Türkiye’nin modernizasyonu açısından da büyük önem taşıdığını belirten Sosyalist lider ‘anayasa paketi’ne ilişkin muhalefetin eleştirilerini de dikkate alacağını vurgulayarak şöyle konuştu: “Paketin Türkiye’de de büyük tartışmalara yol açtığını biliyorum. Ancak benim ilk hissiyatım oldukça iyi bir teklif olduğu yönünde. Tabii ki muhalefetin eleştirilerini dinleyeceğim.”

2012 yılında Avrupa Parlamentosu başkanı olması beklenen Schulz, AK Parti’yi ‘mucize’ olarak nitelendirdi. Başbakan Erdoğan’ı hem övdü hem de eleştirdi. ‘Kardeş parti’ CHP konusunda ise, “Yoğun bir diyalog içindeyiz. Ancak zaman zaman ciddi ihtilaflarımız oluyor.” açıklamasını yaptı.

Reklamlar
  1. Belkıs
    Mart 30, 2010, 17:22

    Servet bey yazılarınızı takip ediyorum, AB-Türkiye iişlkilerini güncel olarak bize sunmanız bizim için güzel bir olanak, çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: