Başlangıç > Avrupa Birliği, Cyprus Kıbrıs > AB'de Geçen Hafta (21 Mart)

AB'de Geçen Hafta (21 Mart)

Rum Lider Hristofyas: ”Çözüm Olmazsa Aday Olmayacağım”

Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, temel hedefinin Kıbrıs sorununun çözümü olduğunu ifade ederek, görev süresinin dolacağı 2013 yılına kadar Kıbrıs sorununda çözüm olmaması halinde tekrar aday olmayacağını açıkladı.

Hristofyas, Rum yönetimi liderliği görevinde ikinci yılının dolması nedeniyle düzenlediği basın toplantısında, ”iki kesimli, iki toplumlu federasyonun acı verici bir uzlaşma olduğu” görüşünü yineledi.

Hristofyas, ”Bütünlüklü bir anlaşma olmaması halinde hiçbir şey üzerinde anlaşılmış değildir” ilkesine dayalı olarak müzakerelerin sürdüğünü kaydeden Hristofyas, görev süresinin sona ereceği 2013 yılına kadar Kıbrıs sorununa çözüm bulunamaması halinde yeniden aday olmayacağını söyledi.

Papandreu: ”IMF’ye Başvurabiliriz”

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, ülkesinin mali krizden çıkabilmek için IMF yardımına başvurabileceği uyarısında bulundu.

Papandreu, krizden çıkabilmek için euro bölgesinden destek talep ediyor.

Avrupa Parlamentosu’nda konuşan Papandreu, uluslararası mali piyasalarda borçlanma faizlerinin bu denli yüksek olması durumunda bütçe açığını taahhüt ettikleri orana düşürmelerinin mümkün olmayacağını belirtti.

Hükümetinin açıkladığı kemer sıkma politikalarının Euro’ya istikrar getirme ve gerekli yapısal reformları hayata geçirme kararlılıklarını gösterdiğini söyleyen Papandreu, “Ancak çok yüksek faiz oranlarıyla borçlanırsak -ki karşı karşıya olduğumuz sorun budur- bütçe açığını kapatma hedefimize ulaşamayız.” dedi.

Papandreu, Almanya’nın mali kurallara uymayan ülkelerin 16 ülkeden oluşan Euro bölgesinden çıkarılması yönündeki çağrısını da reddetti.

“Cezalandırmak çözüm olmayacaktır ve bir ülkeyi dışarı atmak sadece o ülke için değil; Avrupa Birliği için de başarısızlık anlamına gelecektir.” diyen Papandreu, “Ülkeler kural ihlallerinden ötürü cezalandırılabilir, ama kriz içindeki ülkelerin desteklenmesini de sağlamamız gerekir.” dedi.

Danimarka’dan Vize Kolaylıkları Geliyor

Danimarka Yabancilar Bakanlığı tarafından DHA’ya yapılan açıklamada, bundan böyle geçici görevli montajcı, sergi açmak ya da konser vermek için gelen sanatçılar, soporcular, iş anlaşması yapmaya gelen iş adamları ve tır şoförleri gibi meslek sahiplerinden vize alınmayacağı bildirildi.

19 Şubat 2009 tarihli Avrupa Adalet Divanı kararlarına uyulacağını bildiren Yabancılar Bakanlığı, kararın orjinalini DHA’ya gönderdi.

Bu sonuç, 19 Şubat 20091 tarihli Avrupa Topluluğu Adalet Divanı’nda kararlaştırılmıştır. Avrupa Topluluğu Adalet Divanı 1973’de Türkiye ile ortaklık anlaşması yapılması nedeniyle, üç aydan az bir süre için hizmet sunmak amaçlı gelen Türk vatandaşları, Danimarka’ya girişte vize şartı aranmayacağı şeklinde belirlemiştir.

Vize muafiyeti sadece hizmet sunmak isteyen Türk vatandaşları için geçerlidir. Hizmet sunan bir kişi, ücret karşılığı, geçici ve kısa vadeli olarak, başka bir kişi için – işveren ilişkisi olmadan – görev yapan bir kimsedir.

İngiltere’de Havada ve Karada Grev

İngiliz havayolu şirketi British Airways’in (BA) kabin görevlileri bu akşamdan itibaren greve giderken, demiryolu çalışanları da grev yapma kararı aldı.

BA çalışanları bu geceden itibaren başlayarak üç gün çalışmayacak. Havayolunun kabin görevlileri ayrıca, 27 Marttan itibaren 4 gün daha grev yapacak.

BA yönetimi, yolcuların bu grevden etkilenmemeleri için önlemler aldığını duyuruyor ancak çok sayıda yolcunun uçuşlarını iptal ettiği belirtiliyor. BA çalışanları, iş güvenliği ve çalışma koşullarının iyileştirilmesini istiyor. Konuya ilişkin anlaşmazlık, Unite adlı sendika ile havayolu şirketinin yönetimi arasında geçen yıldan bu yana sürüyor.

İngiliz havayolu şirketi çalışanlarının grevinin Nisan ayı başındaki Paskalya tatilinin hemen öncesine denk gelmesi nedeniyle çok sayıda yolcuyu olumsuz etkileyebileceğine dikkati çekiliyor.

Bu arada, demiryolu sinyalizasyon sistemleri çalışanları da iş güvenliğinin iyileştirilmesi ve işten çıkarmaların durdurulması için grev kararı aldı. İngiltere’de son 16 yıldır demiryolu çalışanlarının grev yapmadığına dikkati çekilirken, çalışanların grev zamanını Nisan ayı başı olarak açıklamasının beklendiği kaydediliyor.

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: