AB’de Geçen Hafta: 11 Ocak

Westerwelle: “Almanlar verdiği sözü tutar”

Ankara’da temaslarda bulunan Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Türkiye ile ilişkileri stratejik olarak niteledi. Westerwelle, AB üyeliği konusunda, “Hangi sözleşmeyi imzaladıysak arkasında duruyoruz” dedi.

Davutoğlu ile görüşmesi hakkında, “Sadece toplumsal politikalarla ilgili konular gündemde değildi, yüksek politikayla ilgili konular da konuşuldu” diyen Westerwelle, Almanya’nın Türkiye ile olan ilişkisini “stratejik” olarak nitelendirdi.

Westerwelle, Türkiye’nin uluslararası alanda kilit bir konuma sahip olduğuna vurgu yaparak, sorunlu bölgelerdeki sorunların çözümünde Türkiye’nin “çok belirleyici bir konumu” olduğunu söyledi.

Biz Almanlar, verdiğimiz sözü tutarız. Ben açık bir şekilde Almanya Dışişleri Bakanı olarak, Alman hükümeti adına söylüyorum. Koalisyon hükümeti sözleşmesinde ne yazıyorsa, odur. Almanya’nın özellikle Türkiye ile karşılık ilişkilerinin geliştirilmesi ve Türkiye’nin AB’ye bağlanması hususunda büyük bir menfaati vardır.”

Westerwelle, “Biz güvenilir sözleşme ortağıyız. Dünyada da Almanya’nın böyle bir saygınlığı olması buradan geliyor. Biz ne söylediysek ve hangi sözleşmeyi imzaladıysak arkasında duruyoruz ve ben şahsen de arkasında duruyorum” dedi ve Türkiye’nin reform sürecinin devamını istediklerini ve bu sürecin Avrupa’nın menfaati çerçevesinde teşvik ettiklerini söyledi.

İspanya Türkiye ile müzakereleri hızlandırmak istiyor

AB dönem başkanlığını devralan İspanya’nın dışişleri bakanı, Türkiye ile AB arasındaki müzakereleri hızlandırmayı umduklarını söyledi.

Ülkesinin AB için stratejisini açıklayan İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos, altı ay sürecek dönem başkanlıklarında, 35 müzakere başlığından dördünü daha açmayı umduklarını dile getirdi.

Ankara’nın Kıbrıs Cumhuriyeti’nden gemi ve uçaklara liman ve havaalanlarını açmama konusundaki ısrarı nedeniyle, 8 başlıkta müzakereler askıya alınmış durumda. Bunun dışında Fransa, bazıları bu 8 başlıkla ilgili olan 5, Kıbrıs Cumhuriyeti de 6 diğer başlığın açılmasını engelliyor. Yani toplamda, Türkiye’nin müzakere başlıklarından 18’i askıya alınmış durumda. Geçen ay müzakereye açılan çevre ile birlikte şimdiye kadar 12 başlıkta müzakareler açıldı. Ancak şimdiye kadar bunlardan sadece biri kapatılabildi. Geriye müzakereye açılabilecek 4 başlık kalıyor.

Komşu, Türkiye’den 10 Milyar Dolar İstedi Sonra Özür Diledi

Bulgaristan, 1913 yılından sonra Türkiye’den göç eden Bulgarların Türkiye’de bırakmak zorunda kaldıkları mal ve mülkleri için 10 milyar dolar tazminat ödenmesi amacıyla resmi başvuruya hazırlanıyor.

Yurtdışındaki Bulgarlardan Sorumlu Devlet Bakanı Bojidar Dimitrov, Bulgar basınına yaptığı açıklamada, söz konusu tazminatın ödenmemesi durumunda Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğinin Bulgaristan tarafından engelleneceğinin sinyalini verdi. Bojidar Dimitrov, tazminat meselesinin, Türkiye ile Bulgaristan arasında 1925 yılında imzalanan ve halen yürürlükte olan Ankara Anlaşması’nda yer aldığını ileri sürerek, “Türkiye’den anlaşmanın gereklerini yerine getirmesini bekliyoruz” dedi. Tazminat konusunun Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov’un bu ay sonuna doğru Türkiye’ye yapması planlanan resmi ziyaret sırasında da gündeme getirileceği öğrenildi.

Daha sonra Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Türkiye’den tazminat talep edilmesi konusunda hiçbir resmi girişimin bulunmadığını belirterek, ”Ne hükümetin, ne de parlamentonun böyle bir kararı yok. Bojidar Dimitrov kişisel yorumlar yapıp bizi güç duruma düşürdü” dedi. Devlet Bakanı Bojidar Dimitrov ile görüştüğünü ve kendisini sert şekilde son bir kez uyardığını kaydeden Başbakan Borisov, ”Ne bakan, ne de Tarih Müzesi Müdürü olarak, Başbakanı ve hükümeti bağlayacak, güç duruma düşürecek konuşmalarda bulunamazsın. Bir daha sorun yaratacak açıklamalar yaparsan seni görevden alırım. Bu son uyarımdır” diye konuştu.

Davutoğlu: Türkiye AB’de merkez aktör olacak

Davutoğlu, Türkiye-AB ilişkileri hakkında da, Osmanlı’nın son dönemlerinde çıkan bütün akımların bir arayışın ürünleri olan şeyler olduğunu ve toplumun renklerini yansıttığını söyleyerek, Türkiye AB’ye üye olduğunda kendi milli kimliğini kaybetmeyeceğini ifade etti. AB’ye karşı çıkanların Türkiye’nin tavizler vererek kendi milli kimliğini kaybedeceğini ve Avrupa’nın çevre ülkesi olacağını düşündüklerini belirten Davutoğlu, böyle kaygıların bulunduğunu ve belki bunların bazı haklı nedenleri de olabileceğini söyledi. Davutoğlu, ancak şu anda Türkiye’nin AB ile ilişkilerini derinleştirirken diğer bölgelerle kopmadığını, AB’ye girdiğinde Türkiye’nin sıradan bir AB ülkesi olmayacağını, AB’nin en büyük dört beş ülkesinden biri olacağını vurguladı.
Türkiye AB’ye girdiğinde Avrupa’nın merkez aktörlerinden biri olacağını söyleyen Davutoğlu, o durumda Avrupa Parlamentosunda önemli nispette bir Türk nüfusu olacağını, Avrupa’nın geçmişinde olduğu gibi geleceğinde de Türkiye’nin olacağını kaydetti. Davutoğlu, “Avrupa bizim kıtamız ve Avrupa’nın geleceğinde herkes kadar biz de söz söylemeliyiz” dedi.

CSU: Türkiye ile müzakereler hemen kesilsin

Almanya’da hükümet ortağı ve Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisinin Bavyera eyaletindeki kardeş parti konumunda olan Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) partisi, AB’nin Türkiye ile sürdürdüğü üyelik müzakerelerinin hemen kesilmesini istiyor.

“Frankfurter Allgemeine Zeitung” adlı gazetede yer alan haberde, CSU’nun, yarın geleneksel olarak Wildbad Kreuth kasabasında düzenleyeceği toplantı için hazırladığı bir tasarıda, müzakerelerin bir an önce durdurulmasını istediği ve “AB’nin komşuluk politikası” konusunda somut bazı önerilerde bulunduğu belirtildi.

“Türkiye’ye daha dürüst davranılması” istenilen tasarıda, Türkiye’nin, AB’ye katılım için gerekli siyasi ve ekonomik şartları yerine getirmekten çok uzak olduğu gerekçesiyle “tam üyelik beklentisinin” kesin olarak ortadan kaldırılması gerektiği savunuldu.
Tasarıda, “Sıkıntılı üyelik müzakerelerine son verilmesi için Türkiye’ye imtiyazlı ortaklık şeklinde, Avrupa’ya daha sıkı bağlanması için bir teklif yapılması gerekir” ifadesi kullanıldı

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: