AB’de Geçen Hafta: 4 Ocak

“Türkiye Entegrasyonu Zorlaştırıyor”

Türkiye’nin yurtdışındaki Türklere sahip çıkması Alman yetkilileri rahatsız etti.

Berlin Eyaleti İçişleri Bakanı Ehrhart Körting, Türk asıllı vatandaşları topluma entegre etmekte zorluk yaşamalarını sebebinin ‘Türk devletinin, kendisinin Almanya’daki Türklerden sorumlu hissederek buraya müdahil olmasına’ bağladı.

Berliner Morgenpost gazetesine konuşan Körting, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 9 Türk vatandaşının yanarak hayatını kaybettiği Ludwigshafen’ı ziyaret etmesini de buna örnek gösterdi.

Alman bakan, Erdoğan’ın Köln’de 20 bin Türk’e hitap etmesinin de entegrasyon çabasına yardımcı olmayacağını söyledi.

Körting, “Türk devleti, göçmenleri hâlâ vatandaşları olarak görüyor. Bu, doğru değil” dedi.

Avusturya: Türkiye’yi Geleceğin AB Üyesi Olarak Görmüyoruz

Avusturya Dışişleri Bakanı Michael Spindelegger, devlet gazetesi Wiener Zeitüng’a Avrupa Birliği’nin (AB) genişlemesine dair açıklamalarda bulundu.

Genişleme konusunda şu an için Batı Balkanlar’ın hedeflerinde olduğunu söyleyen Bakan Spindelegger, “Avusturya Türkiye’ye yönelik her zaman net bir görüş sergiledi. Biz özel bir partnerlik taraftarıyız, fakat Türkiye’yi geleceğin AB üyesi olarak görmüyoruz. Ama yine de üyelik müzakereleri başlatıldı, fakat müzakerelerin ucu açık.” ifadelerini kullandı.

Türkiye yeni müzakere fasılları bekliyor

1 Ocak tarihinden itibaren 6 ay süreyle üstleneceği AB dönem başkanlığı, Türkiye için, üyelik yolunda yeni müzakere başlıklarının açılması beklentisini canlandırıyor.

Türkiye’nin AB üyeliğine destek verdiğini her seferinde dile getiren İspanya, önümüzdeki 6 aylık dönemde Türkiye ile AB arasındaki tam üyelik müzakerelerinde yeni başlıkların açılabilmesi için elinden geleni yapma sözü verdi.

Geçen kasım ayı ortasında İspanya’yı ziyaret eden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu “İspanya’nın AB dönem başkanlığına çok iyimser bakıyoruz” derken, İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos da “Türkiye’nin AB’ye giriş sürecini geri dönülmez bir yola sokmak için elimizden geleni yapacağız” ifadesini kullanmıştı.

AP Sol Grubu: “Kıbrıs’ta Çözüm İçin Elimizden Geleni Yapacağız”

Avrupa Parlamentosu AP Sol Grubu Başkanı Başkanı Lothar Bisky, Kıbrıs sorununun Avrupa’da çözümlenmemiş sorunlardan biri olduğunu ve Avrupalı Sol görüşlülerin bu sorunun çözümü için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

AKEL Genel Sekreteri Andros Kyprianou’yla dün görüşen Bisky, bazı NATO üyelerinin Kıbrıs’ı yeniden birleştirecek çözümü bloke etmesini anlamadığını belirtti.

Lothar Bisky, Avrupa Parlamentosu’ndaki bu grubun çözüm süreci için desteğinde çok aktif olduğunu bildirdi.

Reklamlar
  1. Ocak 2, 2010, 17:17

    Gurbetçi vatandaşlarımız için şu anda Başbakanlığa bağlı “Dış Türkler Başkanlığı”nın kurulması öngörülüyor. Bununla ilgili ben de geçenlerde bir makale koymuştum bloga;

    http://yonetisim.wordpress.com/2009/12/25/yukselen-turkiyenin-diasporaya-ihtiyaci-var

    Saygılarımla,

    Turgay

  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: