Başlangıç > Avrupa Birliği, International Relations, Politics > AB'de Geçen Hafta: 28 Aralık

AB'de Geçen Hafta: 28 Aralık

Davutoğlu: “Türkiye’ye Vize Uygulamanın Mazareti Kalmadı”

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Avrupa Birliği’nin Makedonya, Sırbistan ve Karadağ’a vizeyi kaldırırken üyelik müzakerelerini sürdürdüğü Türkiye’ye vize uygulamasına devam etmesinin hiçbir mazereti olamayacağını söyledi.

Dışişleri Bakanı, Türkiye’nin önümüzdeki aylarda biyometrik pasaport dahil bazı kriterleri yerine getirdikten sonra hala vizeye tabi tutulursa, bunu çifte standart olarak göreceklerinin altını çizdi.

AB’nin Küresel Bir Güç Olma İddiası Türkiye’ye Davranış Tarzına Bağlı

AB Komisyonunun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, AB’nin ciddi bir küresel oyuncu haline gelip gelemeyeceğinin Türkiye’ye davranış tarzıyla test edileceğini söyledi.

Çevre faslının müzakerelere açılmasının ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Rehn, Türkiye’nin AB sürecinde, aday ülke statüsünün verildiği 1999’dan katılım müzakerelerine kadar “çıkışlı” ve 2004-2005’ten bugüne dek “inişli” yılların yaşandığını anlattı.

Rehn, en başından itibaren sürecin inişli-çıkışlı olacağının bilindiğini, önemli olanın “stratejik yönelimin korunması ve Türkiye’nin temel özgürlükleri, hukukun üstünlüğünü ve diğer AB değerleri ve standartlarını güçlendirecek reformları kararlılıkla hayata geçirmek olduğunu” vurguladı.

İngiltere Beklenen Deklerasyonu Yayınladı

İngiltere’nin ikili konuların, Avrupa Birliği’ne üyelik sürecini geciktirmemesi görüşünü desteklediği, ikili ihtilafın, iyi komşuluk ruhu içerisinde çözüm bulma sorumlulukları olan ve Avrupa Birliği’nin tüm menfaatlerini göz önünde tutan ilgili taraflar tarafından çözülmesi gerektiği belirtildi.

Açıklamada, “üyelik sürecinin siyasi ve ekonomik reform için güçlü teşvik sağladığı ve bu sürecin hızını, üzerinde anlaşılmış prensipler ve koşullar temelinde yüksek tutmak Avrupa Birliği’nin menfaatine olduğu, dolayısıyla bu hızın 2010 ve sonrasında da devam etmesinin beklendiği” kaydedildi.

Açıklamada, “Bu amaçla taahhütlerin sağlamlaştırılması, adil ve özenli koşulluluk da dâhil genişlemeyle ilgili görüş birliğinin yenilendiğini hatırlatırız. Adaylar ve muhtemel adaylar yükümlülüklerini yerine getirmeli, belirlenmiş koşullara karşı ilerlemeye devam edilmeli” denildi.

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: