Başlangıç > Avrupa Birliği, European Union > AB de gecen hafta: 21 Aralık

AB de gecen hafta: 21 Aralık

Davutoğlu: AB’nin Balkanlara verdiği vizeyi Türkiye’ye vermemesi kabul edilemez

Avrupa Birliği, Sırbistan, Makedonya ve Karadağ vatandaşlarına vizeyi kaldırdı. Bu ülke vatandaşları 90 gün süreyle Avrupa Birliği üyesi ülkelerde vize olmadan seyahat edebilecekler. AB’nin hala üyelik başvurusunu dahi kabul etmediği Sırbistan’a vizeyi kaldırması Türkiye’nin tepkisine yol açtı. Davutoğlu ‘Türkiye’nin müzakerede geldiği nokta açısından vizedeki bu tutum kabul edilemez’ dedi.

Çevre faslı müzakerelere açıldı, Türkiye 3 bakanla Brüksel’de

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ve Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğluyla birlikte ilgili kurumlardan oluşan yaklaşık 80 kişilik bir bürokrat heyeti Brüksel’de çevre faslının açılışına katıldı.

Katılım konferansında AB adına ise Dönem Başkanı İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt hazır bulundu.

Böylelikle Avrupa Birliği’yle üyelik müzakereleri durma noktasına gelen Türkiye, bugün 12. başlığını açmış oldu.Siyasi engellemeler nedeniyle müzakerelerde ilerlemekte büyük sıkıntı yaşayan Türkiye, çevre başlığını da açınca elinde açabileceği 5 başlık kalacak.

Çevre başlığının açılacağı Hükümetler Arası Konferans (HAK) genişleme tarihine geçmeye aday. Bunun nedeni ise Ankara’nın 3 bakan ve yaklaşık 80 kişilik bir heyetle Brüksel’e çıkarma yapacak olması. AB kanadını Dönem Başkanı İsveç’in Dışişleri Bakanı Carl Bildt’in temsil edeceği HAK’ta Türk kanadında Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Başmüzakereci Egemen Bağış ve Çevre Bakanı Veysel Eroğlu yer alacak.

İspanya’dan Türkiye’ye “müzakereleri hızlandırma” sözü

Düzenlediği basın toplantısında AB dönem başkanlığı önceliklerini anlatan İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos, aday ülkelerle müzakereleri ilerletmek için “ellerinden gelen çabayı gösterme” sözü verdi.

Dönem başkanlıkları süresinde üyelik müzakerelerini Hırvatistan’la tamamlamaya ve İzlanda’yla başlatmaya çalışacaklarını belirten Moratinos, Türkiye konusunda “Umarım yeni fasıllar açma yükümlülüğümüzü yerine getirebiliriz ve müzakereleri ilerletebiliriz” dedi.

Moratinos, Kıbrıs sorununun Türkiye’nin üyelik müzakerelerini olumsuz etkilediğinin hatırlatılması üzerine İspanya’nın Türkiye ile müzakereleri ilerletmeye kararlı olduğunu vurgulayarak, buna engel oluşturan sorunların farkında olduklarını söyledi.

İspanya’nın hem Türkiye hem de Kıbrıs Rum kesimiyle “mükemmel” ilişkilere sahip olduğunu anlatan Moratinos, Kıbrıs’ta yakın temas içinde oldukları her iki tarafı çözüm konusunda teşvik ettiklerini kaydetti.

SERVET ÇETİN

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: