Başlangıç > Avrupa Birliği, European Union > AB'de GEÇEN HAFTA

AB'de GEÇEN HAFTA

AB’nin yeni başkanı Rompuy

AB liderleri, 5 yıl önce Türkiye’nin üyeliğine güçlü ifadelerle karşı çıkan Belçika Başbakanı Herman Van Rompuy’un ilk daimi AB Başkanı olarak atanması konusunda uzlaşma sağladı.

Yeni AB anayasası Lizbon Anlaşması’yla getirilen AB Konseyi Başkanlığı ve AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilciliği (Dışişleri Bakanı) koltuklarına atanacak isimleri belirlemek için akşam yemeğinde bir araya gelen AB devlet ve hükümet başkanları, eski İngiltere Başbakanı Tony Blair’in başkan adaylığından çekilmesi karşılığında, AB Komisyonu’nun İngiliz Üyesi Catherine Ashton’un da AB dışişleri bakanlığına getirilmesini kararlaştırdı.

Hristofyas’tan AB liderlerine ‘Türkiye’ mektubu

Rum basın haberlerine göre Hristofyas, geçen hafta gönderdiği mektupta, “Türkiye’nin AB yükümlülüklerini yerine getirmemesi durumunda Türkiye’nin üyelik sürecine karşı olduklarını” ifade etti.

Hristofyas, mektubunda, “Türkiye’nin AB yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğini, aksi takdirde aralık ayının zarara uğramamış bir şekilde geçmesine izin vermeyeceklerini” kaydetti.

Hristofyas, mektubunda ayrıca, “Gümrük Birliği’nin yeni üye ülkelerle genişletilmesine ilişkin protokolün uygulanması da dahil olmak üzere, AB karşısındaki yükümlülüklerini yerine getirmeyen Türkiye’nin tutumu nedeniyle Kıbrıs sorununda ilerleme olmadığını” da iddia etti.

Haberlerde, Kıbrıs Rum kesiminin, Hristofyas’ın mektubuyla birlikte tüm seçenekleri açık bıraktığını ve hiçbir şeyi ihtimal dışı bırakmadığı yorumu yapıldı.

Avrupa Birliği’nde yeni yönetim

Avrupa Birliği Komisyonu’nda, ikinci dönemde görev yapacak olan yeni isimler belli oldu. Komisyon başkanı Jose Manuel Barroso, genişlemeden sorumlu komisyon üyesi Olli Rehn’den boşalan koltuğu Çek Cumhuriyeti’nden Stefan Füle’ye emanet etti.
Barroso, genişlemeden sorumlu komisyon üyesi Olli Rehn’i ise ekonominin başına getirdi.

Finlandiya’nın komisyondaki temsilcisi Rehn, ekonomik ve parasal işlerden sorumlu olacak.

Ekonomik ve parasal işler sorumluluğunu Rehn’e devreden İspanyol Joaquin Almunia, rekabetten sorumlu üyeliğe getirildi.

Barroso’nun yeni ekibi yeni yıl itibariyle göreve başlayacak. Ancak bunun öncesinde parlamentonun da onayı gerekiyor.

AB’nin yeni Genişleme Komiseri Çek Stefan Füle, “Türkiye’nin AB katılım müzakerelerinin devam etmesi gerektiğini” söyledi. 47 yaşındaki Füle, AB Komisyonu’na önerilmeden önce Çek parlamentosunda yaptığı konuşmada da, “hazır olması halinde Türkiye’nin AB üyeliğine” destek verdi.

AB hangi ülke vatandaşlarına vizeyi kaldırdı?

AB içişleri ve adalet bakanları, Sırbistan, Karadağ ve Makedonya vatandaşlarının Schengen ülkelerine vizesiz girebilmesini onayladı.
3 Batı Balkan ülkesi vatandaşlarının, 19 Aralık’tan itibaren geçerli olarak vize muafiyetinden yararlanmaları için biyometrik pasaportlarını yanlarında taşımaları yeterli olacak.

Ortak vize alanı Schengen, AB’de Bulgaristan, Romanya, İngiltere ve İrlanda dışındaki 23 üye ülkeyle Norveç, İzlanda ve İsviçre’yi kapsıyor.

Avrupa Parlamentosu Türkiye karar taslağı

Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Ria Oomen-Ruijten Türkiye’de basın özgürlüğüyle ilgili ”gerçek sorunun holdinglerin nüfuz için medya gücünü kullanmaları” olduğunu söyledi.

“Türkiye’nin Ergenekon davasını, demokratik kurumlarının saygın işleyişine ve hukukun üstünlüğüne güveni artırmak için fırsat olarak kullanması gerektiği” görüşünün AB Komisyonu ve AP tarafından paylaşıldığı kaydedildi.

Raporunda Türkiye’de yargının ”bağımsız olduğunu fakat her zaman tarafsız olamadığını” savunan Oomen-Ruijten, halkın yargıya güven duyabilmesi için yargı reformu stratejisinin bir an önce uygulanması çağrısında bulundu.

Demokratik açılımda Türkiye’nin ”kimi cesur adımlar attığını, fakat bunların TBMM’de alınacak kararlarla desteklenmesi gerektiğini” kaydeden Oomen-Ruijten, ”Elbette bu çok çok hassas bir konu. Demokratik açılım tarihsel bir fırsat olarak görülmeli”

Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Helene Flautre ise demokratik açılımın başarılı olması için Türkiye’nin yeni bir anayasaya ihtiyaç duyduğunu dile getirdi.

Son dönemdeki Türk dış politikasını ”oldukça etkileyici” bulan Flautre, Ermenistan ile başlatılan diyalog süreci ve ikili ilişkilerin normalleştirilmesi için imzalanan protokollerle, İsrail-Suriye barış görüşmelerindeki rolüyle ve bölgesinde barış için diğer girişimleriyle Türkiye’nin, ”bölgesel oyuncu olduğunu gösterdiğini” vurguladı.

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: