Başlangıç > Avrupa Birliği > "Türkiye'nin AB Süreci Geri Dönülmez Bir Yola Girecek"

"Türkiye'nin AB Süreci Geri Dönülmez Bir Yola Girecek"

Sene başında AB dönem başkanlığını üstlenecek olan İspanya, Türkiye’nin birliğe üyeliğine açık destek verdi. İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos, Türkiye’nin AB’ye giriş sürecini “geri dönülmez bir yola sokmak için” ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

Kıbrıs meselesi hakkında olumlu konuşan İspanyol Bakan, “Tüm tecrübemizi ve maharetimizi sorunun çözümü için harcayacağız.” dedi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 1 Ocak’ta AB dönem başkanlığını devralacak olan İspanya’ya çalışma ziyareti için geldi. Moratinos, Davutoğlu’nu ‘hoşgörü kenti’ olarak bilinen ülkenin güneydeki Endülüs bölgesinin Cordoba şehrinde ağırladı. İki bakan dün yaklaşık bir saat baş başa görüştü. Çıkışta gazetecilerin sorularını cevaplandıran Moratinos, Türkiye’ye umut veren açıklamalar yaptı. Moratinos, 2010’un ilk yarısında üstlenecekleri AB dönem başkanlığı sırasında Türkiye’nin AB üyeliğine verdikleri desteği artıracaklarını vurgulayarak, “Türkiye’nin AB’ye giriş sürecini geri dönülmez bir yola sokmak için elimizden geleni yapacağız.” ifadesini kullandı. İspanyol Bakan, Kıbrıs ile ilgili bir soru üzerine Ankara ile aynı düşüncede şu cevabı verdi: “Kıbrıs’ta müzakerelerin devam etmesini destekliyoruz. İspanya’nın Kıbrıs Rum yönetimiyle iyi ilişkileri var. Bu sorunun çözülmesi için yaratıcılığımızı ve tüm tecrübemizi ortaya koyacağız. Ben bu sorunun çözülmesi için gerekli ortamın mevcut olduğuna inanıyorum.”

Davutoğlu da İspanya’nın gelecek yılın ilk yarısındaki AB dönem başkanlığına “çok iyimser” baktıklarını bildirdi. Bakan, Kıbrıs sorununun çözümü için İspanya’nın da müzakerelerin devam etmesine “büyük destek” verdiğini kaydetti. Bakan Davutoğlu, sadece siyasi değil, ekonomik ve kültürel işbirliğinin de “mükemmel düzeyde” olduğunun altını çizerek, İspanya ve Türkiye’nin 8,5 milyar Euro ticaret hacminin bulunduğunu ifade etti. İki ülkenin dışişleri bakanları Ortadoğu, Akdeniz, Balkanlar, Asya, Afrika ve Latin Amerika’da işbirliğini geliştirme konusunda mutabık kaldı. Türkiye ile İspanya arasındaki hükümetlerarası zirvenin ikincisinin de şubat ayında başkent Madrid’de yapılacağı öğrenildi.

Esed, Sarkozy’nin karambol planını bozdu

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed’i Paris’te bir araya getirmeyi planladığı; ancak Şam’ın uyanık tavrından dolayı bu ‘şov’un gerçekleşmediği öğrenildi.

Uluslararası arenada baş gösteren krizlerde sonradan devreye girerek “çözüm rolü” kapmaya çalışan Sarkozy, bu tavrını son olarak Esed’in Paris ziyaretinde göstermek istedi. Sarkozy yine kendisini ziyarete gelecek İsrail Başbakanı Netanyahu ile Esed’i aynı zaman diliminde Paris’te ağırlamak istedi. Esed ile Netanyahu yüz yüze görüşmese bile iki liderin aynı zamanda Paris’te bulunması “çözüm için Fransa’nın büyük rolü” olarak kamuoyuna sunulacaktı. Ancak Esed’in, “İsrail başbakanı uçağa binip havalanmadan ben Paris’e inmem.” resti, Fransa’nın hayallerini boşa çıkardı. Görüşme sonrası yapılan açıklamada, Suriye lideri Esed’in arabuluculuk konusunda açıktan Türkiye’yi adres göstermesi Ankara’yı memnun etti. Esed, İsrail-Suriye görüşmelerine arabuluculuk yapmak isteyen Sarkozy’ye, “Zaten Türkiye’nin arabuluculuğu var. İsrail müzakerelere hazırsa yetkililerini Türkiye’ye göndersin.” mesajı vermişti. Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Beşşar Esed’in bu tutumunu memnuniyetle karşıladı.

Kouchner ”Bizden çok hızlısınız” demiş

Fransa’nın Afganistan konusunda da geçtiğimiz aylarda rol almaya çalıştığı ortaya çıktı. Fransa Dışişleri Bakanı Kouchner, dönemin Dışişleri Bakanı Ali Babacan ile bir görüşmesinde Afganistan konusunda Paris’in yaptıklarını uzun uzun anlattı. Ancak Babacan’ın, “Öyle mi? Biz de haftaya Afganistan ve Pakistan liderlerini Türkiye’de buluşturuyoruz.” şeklindeki cevabı Fransız Bakan’ın kısa süreli suskunluk yaşamasına sebep oldu. Dışişleri yetkilileri, Fransa’nın son olarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Paris ziyaretini sulandırmaya çalıştıklarını; ancak buna izin verilmeyeceğini bildirdi. Kaynaklar, ziyaret esnasında Fransız yetkililerin “Cumhurbaşkanı Gül ‘AB başka, Fransa ile ilişkilerimiz başka’ diye konuştu.” şeklindeki iddialarına sert tepki gösterdi. Kayıtları tekrar incelediklerini belirten diplomatik kaynaklar, kesinlikle böyle bir yaklaşımın dile getirilmediğini bildirdi.

http://www.usakgundem.com

Reklamlar
Kategoriler:Avrupa Birliği Etiketler:
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: