Başlangıç > Avrupa Birliği, European Union, siyaset > AB Dış İşleri Bakanlığı koltuğu sosyalistlere emanet edilebilir

AB Dış İşleri Bakanlığı koltuğu sosyalistlere emanet edilebilir

Avrupa Parlamentosu (AP) Romen üyesi Adrian Severin ve eski İtalyan Başbakanı Massimo D’Alema Avrupa Birliği’nin (AB) Lizbon Anlaşması gereğince ilk kez kurulacak Dış İşleri Bakanlığı makamı için adaylar arasından sıyrılmayı başardılar. Ancak her iki adayı da hem kendi ülkelerinde hem de birlik genelinde bir takım zorluklar bekliyor.

1 Aralık 2009’da yürürlüğe girecek olan Lizbon Anlaşması’nda AB zirve toplantılarına başkanlık 2,5 yıl süreyle başkanlık edecek yüksek profilli bir cumhurbaşkanı ile Avrupa Komisyonu başkan yardımcılığı görevinde bulunacak Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi’nin atanması öngörülüyor.

Adı geçen makamlara atanacak liderlerin seçiminde uyruk, mensup olunan coğrafi bölge, cinsiyet, ait olduğu ülkenin büyüklüğü, siyasi ve kişisel duruş biri kıstaslar göz önünde bulunduruluyor.

bandeiras27estados

Avrupa’da solun stratejisi Dış İlişkiler Yüksek Temsilciliği’nin merkez-solu temsil eden bir siyasetçiye verilmesini sağlayacak şekilde belirlenmiş. Sol, özellikle İspanyol sosyalist, eski AB Dış Politika Sorumlusu Javier Solana’nın temiz siciline vurgu yapılıyor.

İngiliz Dış İşleri Bakanı David Miliband’ın görevi reddetmesinden sonra merkez-solun dikkatleri kısa aday listesi üzerinde yoğunlaşıyor.

Kayda alınmaması şartıyla EurActiv’e açıklamada bulunan kimi sosyalistler mücadelenin Romen AP üyesi Severin ile İtalyan D’Alema arasında süreceğine inanıyor.

Her iki aday da güçlü  görünmekle birlikte Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso’nun belirlediği kıstaslara uygunluk konusunda her ikisinin de bir takım pürüzleri bulunuyor.

Severin: Hükümet desteğinden yoksun

Romanya’da siyasi kamplaşmalar Severin’in şansını azaltıyor. Sosyalist AP üyesi ve eski Romanya Dış İşleri Bakanı merkez-sağ  hükümetine farklı bir siyasi gruptan katılıyor ve adaylık konusunda iktidarın yeterli desteğine sahip değil.

Romanya’da muhalefette bulunan Sosyalist Parti (PSD) lideri Mircea Geoana, Severin’in adaylığını  merkez-sağ lideri Traian Basescu’nun desteklemesini istiyor.

Geona bu konuda “Şimdiye kadar yapılan görüşmelerde aralarında Severin’in de bulunduğu merkez-sol adaylardan oluşan kısa bir liste üzerinde anlaşmaya varıldı. Ama üzülerek söylemeliyim ki Romen diplomasisi, Romanya devlet ve hükümet başkanları onun adaylığına doğrudan ya da dolaylı destek verme girişiminde bulunmuş değiller” şeklinde konuşuyor.

Geona, cumhurbaşkanı  ve geçici Başbakan Emil Boc’un yanı sıra geçici Dış  İşleri Bakanı Catalin Predoiu’nun AB’nin üç numaralı  koltuğuna Severin’in oturabilmesi için resmen lobi yapmaları çağrısında bulunuyor.

Romen siyaseti 22 Kasım’da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri nedeniyle biraz karmaşık bir durum arz ediyor. Basescu’nun seçimi kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor. Erken seçimde sosyalistlerin ekimde kurulan eski büyük koalisyon hükümetinden çekilmeleri bekleniyor.

D’Alema: Pürüzler Berlin’de giderildi

Diğer taraftan D’Alema da bir dizi engelle karşılaşıyor. Severin gibi D’Alema da merkez-sağın iktidarda olduğu İtalya’da üst düzey bir siyasetçi ve eski dış işleri bakanı.

Ancak Severin’in aksine D’Al

ema hükümetin desteğine sahip ve İtalyan basını son günlerde yayınlanan haberlerle Başbakan Silvio Berlusconi’nin İtalyan sosyalist adaya verdiği desteği dillendiriyorlar ve bunun İtalya için büyük bir onur olacağını söylediğini bildiriyorlar.

Hal böyle iken, Berlusconi’

nin Yüksek Temsilcilik makamının İtalya’ya verilmesi için merkez-sağ  üyesi Komiser Antonia Tajani’yi feda etmesi gerekiyor. Çünkü  AB’nin yeni Dış İşleri Bakanı aynı zamanda Avrupa Komisyonu’nun Dış İlişkilerden sorumlu Başkan Yardımcısı görevini de üstlenecek.

Nitekim D’Alema’nın muhalifleri İtalya dışından. AB’li diplomatlar geçen hafta EurActiv’e D’Alema’nın adaylığına eski Doğu Bloku ülkelerinin, özellikle Polonya’nın itiraz ettiğini teyit ederek gerekçenin D’Alema’nın

komünist geçmişi olduğunu ileri sürdüler.

Bununla birlikte EurActiv 10 Kasım sabahı Brüksel’deki sosyalist kaynaklardan aldığı  henüz teyit edilmemiş bilgiye göre, 9 Kasım’da Almanya’nın Berlin kentinde yapılan AB liderler toplantısında D’Alema’nın adaylığının güçlendiği haberini geçti.

İsveç dönem başkanlığı adı g

eçen pozisyonlar üzerinde varılacak uzlaşıyı takiben Brüksel’de olağanüstü AB zirvesi toplayacak ve toplantıda liderlerin nihai karara varmalarını isteyecek.

EurActiv.com

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: