Başlangıç > Avrupa Birliği, Cyprus Kıbrıs > Hristofyas: "İngiltere'nin Önerisi Olumlu"

Hristofyas: "İngiltere'nin Önerisi Olumlu"


Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitiris Hristofyas, İngiltere’nin Kıbrıs sorununa kapsamlı çözüm bulunması şartıyla Ada’daki üs topraklarının yarısına yakınını geri verme önerisini, Rum hükümetinin ”olumlu bir katkı olarak gördüğünü” söyledi.

İngiltere Başbakanı Gordon Brown, dün akşam Londra’da, Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas ile görüştü.

Rum radyosunun haberine göre, 45 dakika süren görüşmeden sonra açıklama yapan Hristofyas, İngiltere’nin Kıbrıs’taki üsleriyle ilgili önerisini, Rum hükümetinin olumlu gördüğünü ifade etti.

Rum yönetimi ile İngiltere arasında Haziran 2008’de imzalanan mutabakat zaptını hatırlatan Hristofyas, İngiltere’nin bu anlaşma doğrultusunda, kalıcı ve çalışabilir çözüm çabalarına katkıda bulunmasını beklediklerini söyledi.

Kıbrıs müzakerelerinde önemli ilerleme sağlanmamasının sorumluluğunun Türkiye ait olduğunu da iddia eden Hristofyas, Gordon Brown’un gösterdiği ilgi ve anlayıştan memnun olduğunu belirtti.

Görüşmeden memnun olduğunu ifade eden Başbakan Gordon Brown da Hristofyas’ın, müzakerelerde ilerleme sağlanmasında çok büyük cesaret ve kararlılık gösterdiğini belirtti. Brown, iki liderin çözüm konusunda taahhütte bulunduğunu hatırlattı.

Kıbrıs sorununa çözüm bulma fırsatının değerlendirilmesini isteyen Brown, çözümün ”Kıbrıslılar” tarafından bulunması ve ”Kıbrıslılar”için olması gerektiğini söyledi.

Brown, çözüm halinde Kıbrıs’taki üserler toprağının yarısını vermeyi önerdiklerini anımsatarak, üslerin daha küçük bir alanda çalışmalarını sürdürebileceğini kaydetti.

Görüşmeden sonra yapılan yazılı açılamada, Hristofyas’ın Kıbrıs müzakereleri hakkında Gordon Brown’u bilgilendirdiği belirtildi.

 

Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: